Na Slovensku sa rozfúka silný vietor. Môžu sa vyskytnúť prachové búrky

10.05.2020 o 19:06 - Peter Minárik
  • Článok

V pondelok bude pred postupujúcim studeným frontom na naše územie vrcholiť príliv veľmi teplého vzduchu. Na našom území bude veľmi teplo a rozfúka sa silný vietor, ktorý môže vyvolať aj prachové búrky.

Na Slovensku sa rozfúka silný vietor. Môžu sa vyskytnúť prachové búrky
prachová búrka v Šuranoch v roku 2017, zdroj: Moje Šurany

V Európe v nedeľu panuje veľmi rozdielne počasie. Zatiaľ čo v juhovýchodnej časti Európy je veľmi teplo, tak v západnej Európe a vo väčšine strednej Európy sa tvoria početné prehánky a búrky, ktoré sú aj intenzívne.

Tie sa tvoria na studenom fronte, ktorý sa len veľmi pomaly pohybuje smerom k nášmu územiu. Tento studený front však už zajtra večer začne ovplyvňovať počasie aj na našom území.

Pred týmto studeným frontom k nám však bude vrcholiť prílev mimoriadne teplého vzduchu, ktorý môže priniesť veľmi vysoké teploty. Tie by sa mohli vyšplhať až na +30 °C. Najvyššia pravdepodobnosť takýchto vysokých teplôt je na juhovýchode Slovenska. 

V pondelok síce bude teplo, ale aj mimoriadne veterno. Silný južný vietor začne na Slovensku silnieť už v popoludňajších hodinách, pričom najintenzívnejší by mal byť medzi 12:00 až 23:00.

Silný vietor bude fúkať predovšetkým na západe a v severnej polovici Slovenska. Nárazy vetra môžu dosahovať rýchlosť 15 až 25 m/s a na hrebeňoch Tatier až okolo 40 m/s.

Veľkým problémom je aktuálne pretrvávajúce sucho. Očakávaný silný vietor nebude sprevádzaný zrážkami a tak je vysoké riziko vzniku tzv. prachových búrok. Silný vietor môže zodvihnúť drobný prachový materiál, ktorý sa následne môže vďaka vetru prenášať na dlhšie vzdialenosti. To môže spôsobovať problémy v podobe zníženej viditeľnosti. 

Silný vietor môže zodvihnúť množstvo prachu, ale v súčasnom období aj množstvo peľu. Môžu sa opäť vytvárať obrovské mračná peľu, ako v nedeľu na Orave, čo predstavuje riziko pre alergikov. 

Najnovšie správy