Na Slovensku sme včera zaznamenali tropický deň

12.09.2021 o 13:58 - Dominik Cenkner

Neskoré leto je na Slovensku v plnom prúde. Počas soboty navyše teplota vystúpila až na rovných +30,0 °C, čím sme zaznamenali tropický deň.

Na Slovensku sme včera zaznamenali tropický deň
Ilustračné foto, zdroj: needpix.com

Ako informoval Slovenský hydrometeorologický ústav, sobota sa na Slovensku niesla v znamení slnečného a teplého počasia. Oblačnosť sa tvorila len v horských oblastiach.

V teplom vzduchu tak teplota vzduchu takpovediac nerušene mohla stúpať až do neskorých popoludňajších hodín. A tak sa aj dialo.

Maximálne denné teploty sa pohybovali v rozmedzí od +24 °C do +29 °C. Chladnejšie bolo len na Orave a pod Tatrami.

Na jednom mieste teplota vystúpila až na rovných +30,0 °C. Na Slovensku sme tak 11. septembra zaznamenali tropický deň.

zdroj: facebook.com/@shmu.sk
zdroj: facebook.com/@shmu.sk

Rekordy sa neprepisovali

Teplota, vďaka ktorej môžeme o včerajšom dni hovoriť ako o tropickom, dosiahla požadovanú hodnotu v juhovýchodnom cípe Podunajskej nížiny. Konkrétne išlo o obec Gbelce.

Aj keď sa môže zdať, že takéto vysoké teploty sú začiatok druhej septembrovej dekády vysoké, nie je tomu celkom tak. Pre pripomenutie, septembrový rekord maximálnej teploty je ešte o 6 stupňov vyšší.

Prvého septembra v roku 2015 totiž v Michalovciach namerali teplotu na úrovni +36,4 °C. Či tento rekord tento rok padne, ukážu až ďalšie septembrové dni.

V tých najbližších by sa to však stať nemalo. Neskoré leto síce bude pokračovať aj v ďalších dňoch, ale teploty sa budú pohybovať do +30 °C.