Na Slovensku už máme kalamitu. Vyvrátené stromy uzatvárajú cesty

24.02.2020 o 01:21 - Peter Minárik
  • Článok

Víchrica Júlia už naplno úraduje na našom území. Z celého nášho územia je hlásených množstvo vyvrátených stromov, pre ktoré sú neprejazdné niektoré cesty. 

Na Slovensku už máme kalamitu. Vyvrátené stromy uzatvárajú cesty

Počasie už naplno vyčíňa na našom území. Najsilnejší vietor zatiaľ zasiahol severnú polovicu Slovenska, kde však stále naberá na sile. Silný vietor vyvracia stromy na cesty, ktoré sú následkom popadaných stromov neprejazdné. Vietor taktiež strháva elektrické vedenia a bez dodávok elektriny sú už tisícky ľudí.

Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Žiline vyzvalo ľudí, aby radšej zostali doma. Silný vietor vyvrátil na hlavné cestné ťahy niekoľko stromov. Pre popadané stromy sú neprejazdné cesty napr.

  • 1/10 medzi Bytčou a Makovom
  • 1/59 medzi Dolným Kubínom a Oravským Podzámkom
  • 2/583 medzi Zázrivou a Párnicou
  • I/18 medzi Žilinou a Martinom pod Strečnom

Popadané stromy komplikujú dopravu aj na Záhorí. Na hlavnú tepnu na Záhorí popadali stromy a železničná doprava tak aktuálne stojí. 

Hasiči majú v Žilinskom kraji už desiatky výjazdov k popadaným stromom. Na nohách sú aj energetici. Stredoslovenská energetika hlási tisícky domácností bez dodávok elektriny. Situácia už začína dosahovať stav energetickej kalamity.

Vietor na našom území dosahuje nárazy cez 100 km/h. Najsilnejší poryv bol zatiaľ nameraný v Bratislave a to na úrovni 108 km/h. Jaslovské Bohunice zaznamenali 94 km/h a Nitra 90 km/h.

Vietor stále naberá na sile a to najhoršie bude za nami až počas rána.

Najnovšie správy