Na Slovensku včera padali teplotné rekordy

15.09.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Na našom území už niekoľko dní prevláda pomerne suché a teplé počasie. Teploty stúpajú pomerne vysoko, pričom včera sa na viacerých miestach prepisovali denné rekordy.

Na Slovensku včera padali teplotné rekordy
Ilustračné, Foto: pixabay.com

Za túto situáciu môžeme vďačiť mohutnej tlakovej výši, ktorá u nás vo veľmi teplom vzduchu ovplyvňuje počasie. Tá sa včera presúvala cez našu oblasť ďalej na východ, pričom na jej zadnej strane, a teda na západe a severozápade Slovenska sa nachádzal najteplejší vzduch.

Teploty sa preto šplhali poriadne vysoko na krajnom západe, v Žilinskom kraji, ale aj vo vyšších polohách. Z dostupných údajov vyplýva, že rekordy sa prepisovali na vybraných staniciach v spomínanom Žilinskom kraji, ale aj v iných oblastiach - Oravská Lesná, Žilina, Čadca, Chopok, Brezno či Kamanová.

Na týchto miestach včera zaznamenali tropický deň, čiže teplota tam prekonala hranicu +30 °C, Foto: shmu.sk
Na týchto miestach včera zaznamenali tropický deň, čiže teplota tam prekonala hranicu +30 °C, Foto: shmu.sk

14. septembra bolo najteplejšie v roku 1947, kedy v Hurbanove namerali +32 °C. Septembrový teplotný rekord držia Michalovce. Na východe Slovenska v roku 2015 namerali +36,4 °C.

Zaujímavé je tiež sledovať teplotné rozdiely ráno a počas dňa. V Zázrivej, ktorá leží vo výške 600 m n. m., včera ráno namerali len okolo +8 °C, počas dňa tam však teplota vystúpila až na +28 °C, čo je nárast až o dvadsať stupňov.

Takéto teplé počasie bude u nás prevládať ešte počas zajtrajšieho dňa. Od štvrtka začne počasie ovplyvňovať tlaková níž spojená so studeným frontom zo severu. Očakávať preto treba ochladenie, prehánky, dážď a ojedinelé búrky.

Najnovšie správy