Na Slovensku výdatne leje a pršať len začalo. Hrozia aj povodne

12.10.2020 o 06:24 - Peter Minárik
  • Článok

Na naše územie už dorazili výdatné zrážky. Ich nočných príchod však len odštartoval sériu daždivých dní, ktorá na našom území zotrvá až do stredy. Až následne budú postupne zrážky slabnúť a postupne od juhu ustávať.

Na Slovensku výdatne leje a pršať len začalo. Hrozia aj povodne

Jesenné počasie na našom území začalo. Od juhozápadu sa počas noci nad naše územie nasunul rozsiahly komplex zrážkovej činnosti, ktorý sa postupne rozšíril nad západné a neskôr nad severozápadné Slovensko. Toto pole zrážok sa bude ďalej rozširovať smerom nad východné Slovensko.

Počasie na našom území totiž ovplyvňuje vlniaci sa front a súčasne tlaková níž, ktorá sa začína presúvať z Jadranu cez Balkán priamo nad naše územie.

V priebehu dňa by sa podľa predpovedí numerických modelov mala hlavná zrážková činnosť sústrediť do oblasti stredného a severného Slovenska. V priebehu prvej polovice noci by zrážky mali prechodne ustať, ale nie nadlho.

Už v utorok po polnoci sa od juhu začne nad naše územie nasúvať ďalšie a najvýraznejšie zrážkové pole. Do utorkového rána by sa malo rozpršať prakticky na väčšine Slovenska, pričom lokálne budú zrážky aj výdatnejšie.

Najvýraznejšie by malo pršať v oblasti severozápadného a stredného Slovenska, kde spadne od 50 do 100 mm zrážok, avšak lokálne aj cez 100 mm zrážok.

Predpokladať presné rozloženie zrážkovej činnosti a oblasti, kde sa očakávajú najvýdatnejšie zrážky je mimoriadne obtiažne. Všetko to bude závisieť od presnej polohy tlakovej níže, okolo ktorej sa bude obtáčať rozsiahle zrážkové pole.

Isté je, že by na našom území malo pršať až do stredy a zrážky by mali ustávať až v stredu počas dňa. Vplyvom výdatných zrážok a nasýtenosti vodných povodí sa očakáva vzostup vodných tokov s dosahovaním povodňových stupňov a to predovšetkým na strednom a severozápadnom Slovensku.

Najnovšie správy