Na Slovensku výdatne prší. Kedy zrážky ustanú?

13.05.2021 o 10:59 - Ľubomír Franko
  • Článok

V priebehu štvrtku pozorujeme na území Slovenska výdatné zrážky. Najviac prší na krajnom západe, no na viacerých miestach sa budú v najbližších hodinách tvoriť aj búrky.

Na Slovensku výdatne prší. Kedy zrážky ustanú?

Zvlnený studený front ovplyvňuje počasie na Slovensku aj počas štvrtka. Na mnohých miestach sa vyskytujú prehánky alebo dážď, ktorý je miestami aj výdatný. 

Zrážky sa vyskytujú zatiaľ na celom území Slovenska, okrem Žilinského a Prešovského kraja. Dážď je najvýdatnejší na západe Slovenska.

Radarová snímka o 10:30, zdroj: iRadar
Radarová snímka o 10:30, zdroj: iRadar

Za posledných 12 hodín napršalo k 10:00 najviac zrážok v Malackách a to až 38,2 mm. Prakticky v celej Podunajskej pahorkatine, na väčšine Podunajskej nížiny a v južnej polovici Záhoria spadlo od 10 do 30 mm.

Úhrn zrážok za 12 hodín k 10:00, zdroj: SHM=U
Úhrn zrážok za 12 hodín k 10:00, zdroj: SHMÚ

Menej zrážok sme za toto obdobie pozorovali na strednom a východnom Slovensku, kde väčšinu spadnutých zrážok tvorili nočné pozostatky búrok.

Dokedy bude pršať?

Trvalejšie zrážky by mali postupne ustávať. Najviac dažďa sa očakáva v Malých Karpatoch, kde by malo napršať ešte okolo 10 mm. 

Na strednom a východnom Slovensku sa už v týchto chvíľach zmenšuje oblačnosť, čo bude viesť k tvorbe prehánok a búrok. 

Zmenšená oblačnosť na severe Slovenska, satelitná snímka o 10:35, data: Eumetsat, software: MSG Proc by Ján Kaňák
Zmenšená oblačnosť na severe Slovenska, satelitná snímka o 10:35, data: Eumetsat, software: MSG Proc by Ján Kaňák

Vo štvrtok poobede tak očakávame zrážky najmä na juhozápade územia a postupne pri prehánkach a búrkach najmä v Žilinskom a Prešovskom kraji. Zvyšok územia by mal pozorovať zrážky už len ojedinele.

V piatok opäť daždivý deň

Počas noci na piatok sa budú vyskytovať opäť plošnejšie zrážky. Tie sa očakávajú najmä na strednom Slovensku. 

V piatok cez deň k nám bude prúdiť od severozápadu chladnejší a vlhký vzduch. Najmä na severozápade a na strednom Slovensku sa tak bude vyskytovať dážď. Ten sa postupne presunie aj nad južné oblasti a na východ Slovenska.

V piatok sa očakáva celkovo od 3 do 15 mm, pričom najviac by malo napršať na severozápade, na strednom Slovensku a v hornatých oblastiach východného Slovenska.

Očakávany úhrn zrážok v piatok, zdroj: Meteologix
Očakávany úhrn zrážok v piatok, zdroj: Meteologix

Zrážky by mali ustávať v piatok popoludní a večer. Už v sobotu ale dorazí ďalšie vlna dažďa. Od nedele sa dostane naše územie do o čosi dynamickejšieho prostredia.

Záver týždňa a prvá polovica nasledujúceho týždňa by tak mali priniesť opäť mnoho zrážok v podobe prehánok, búrok či trvalejšieho dažďa.

Najnovšie správy