Na Slovensku vyschla ďalšia riečka. Sucho je na 99 % územia

25.07.2022 o 19:00 - Veronika Salayová

Na Slovensku máme už niekoľko dlhých týždňov extrémne sucho. Sucho je také obrovské, že z mapy doslova miznú menšie riečky a potoky. Najnovšie vyschla riečka na strednom Slovensku. 

Na Slovensku vyschla ďalšia riečka. Sucho je na 99 % územia
Foto: Kralj Tomislav/iMeteo

Sucho sa deň za dňom prehlbuje a vytvára obrovský deficit vody na našom území. Najväčší nedostatok vody je v Banskej Bystrici, kde chýba až 192 mm zrážok. 

Deficit je však na celom území Slovenska s výnimkou nášho hlavného mesta a blízkeho okolia. Na celom východnom Slovensku deficit vysoko prevyšuje hodnotu -100 mm zrážok. 

Extrémne sucho aktuálne zasahuje takmer 60 % územia a sucho rôznej intenzity je na takmer 99 % územia Slovenska, informuje SHMÚ. 

Riečky a potoky miznú z mapy Slovenska

V dôsledku sucha a veľmi vysokých teplôt rýchlo vysychajú takmer všetky vodné toky na území Slovenska. Pokles vody je výrazný na mnohých riekach, pričom už niekoľko z nich v dôsledku nedostatku zrážok úplne vyschlo.

Rieka Bodva napríklad vyschla na úseku dlhom až 15 km, a to od Moldavy nad Bodvou až po Žarnov. Na tomto úseku zanikol všetok život. 

Pred pár dňami vyschla ja riečka Rajčanka od obce Fačkov po obec Rajecká Lesná. Okrem toho vyschol aj Brezovský potok v Brezovej pod Bradlom a vyschnutý je aj Tovársky potok na Považí. 

Výrazne málo vody je napríklad aj v rieke Ipeľ v Šahách, kde vody výrazne ubúda. 

Ipeľ. Foto: Chris Pazúr/iMeteo
Ipeľ. Foto: Chris Pazúr/iMeteo

Najnovšie vyschol vodný tok na strednom Slovensku. Bez vody sa aktuálne nachádza riečka Tisovník v okolí obce Brusník v okrese Veľký Krtíš. Na dne niekdajšej riečky je len suchá pôda a kamene.

Pozrite si fotografie vyschnutej riečky Tisovník v galérii od nášho čitateľa.