Na SZ Slovenska je veľmi teplo. Až +5 °C. Môže za to fénový efekt

26.12.2020 o 21:30 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie začína byť na našom území mimoriadne zaujímavé. Pozorujeme hneď niekoľko zaujímavých javov, ktoré nás budú ovplyvňovať ešte niekoľko hodín.

Na SZ Slovenska je veľmi teplo. Až +5 °C. Môže za to fénový efekt

Azda najzaujímavejšie sú v týchto chvíľach teploty, ktoré sa vyskytujú na našom území krátko po 21:00. Na väčšine územia sú teploty okolo 0 °C, ale pohľad na takú Žilinu je aktuálne veľmi zaujímavý.

O 21:00 tu teplota dosahuje +5 °C. V centre dosahuje teplota +4,5 °C, ale na žilinskom letisku je až +4,7 °C.

Mimoriadne teplo je aj v ďalších oblastiach Slovenska, ktoré skôr patria k tým teplejším. Oravský Podzámok hlási +4,3 °C, Ružomberok +4,2 °C, Čadca +3,7 °C a Liptovský Mikuláš +3,4 °C.

Nad nulou sú teploty aj v Turzovke, v Rabči, v Prievidzi a v Trenčíne, kde sú +3 °C a oblasti, ktoré patria k najchladnejším: Tatranská Polianka a Červený Kláštor majú takmer +3 °C.

aktuálne teploty, zdroj: Infoclimat.fr
aktuálne teploty, zdroj: Infoclimat.fr

Za takéto teplé počasie môže tzv. fénový efekt. Aktuálne sa do našej oblasti dostáva teplá a vlhká vzduchová masa od juhu.

Pri vlhkom prúdení, ako je tomu teraz je relatívna vlhkosť vzduchu vysoká. Zároveň je tento vzduch aj teplý. Na náveternej strane hôr táto masa začína narážať na prekážky v podobe kopcovitých terénov a je prinútená stúpať. Vzduch sa ochladzuje o 1°C na 100 metrov až kým dosiahne nasýtenie a kondenzuje. Vtedy vzniká oblačnosť a zároveň aj zrážky. Nasýtený vzduch sa pri stúpaní ochladzuje o 0,6°C na 100 metrov. Po dosiahnutí vrchola má vzduch určitú teplotu a veľmi nízku vlhkosť. V tomto momente začína na záveternej strane klesať a otepľuje sa o 1°C na 100 metrov.

Laicky tak vzduch na záveternej strane hôr, v tomto prípade na severnej strane začína rýchlo klesať a ohrievať sa. V údoliach je tak teraz veľmi teplo.

demonštrácia fénového efektu
demonštrácia fénového efektu

Fénový efekt tak aktuálne prináša do typicky studených lokalít najteplejšie počasie z celého Slovenska.

Najnovšie správy