Na tomto talianskom ostrove začal platiť zákaz vstupu. Dôvodom je sopka

23.11.2021 o 19:00 - Veronika Salayová

Na talianskom ostrove Vulcano začal platiť zákaz vstupu pre všetkých návštevníkov a úrady naradili evakuáciu obyvateľov. Dôvodom je nebezpečne vysoká hladina oxidu uhličitého vo vzduchu z tamojšej sopky, ktorá už niekoľko týždňov vykazuje známky aktivity. 

Na tomto talianskom ostrove začal platiť zákaz vstupu. Dôvodom je sopka
Zdroj: gdacs.org

Obyvateľov talianskeho ostrova Vulcano v Liparskom súostroví pri severnom pobreží Sicílie evakuovali pre množstvo oxidu uhličitého vo vzduchu.

Spolu okolo 250 stálych obyvateľov talianskeho sopečného ostrova museli opustiť svoje domovy. Dôvodom je sopka Volcano, ktorá vykazuje známky aktivity už niekoľko týždňov.

Sopka vypúšťa stále viac sopečných plynov a hladina oxidu uhličitého tak vo vzduchu nebezpečne stúpa. V týchto dňoch dosiahla hladina oxidu uhličitého nebezpečné hodnoty pre zdravie človeka. 

Hladina oxidu uhličitého v okolí sopečného ostrova Vulcano vzrástla z 80 ton na 480 ton, čím sa účinne znižuje množstvo kyslíka vo vzduchu, uvádza Taliansky národný inštitút pre geofyziku a vulkanológiu. 

Hladiny plynu začali výrazne stúpať 21. októbra a už vtedy obyvatelia začali hlásiť problémy s dýchaním. 

Mesačný zákaz vstupu na ostrov 

Marco Giorgianni, starosta mesta Lipari, ktoré zahŕňa všetkých sedem ostrovov v Liparskom súostroví, podpísal nariadenie, ktorým sa nariaďuje evakuácia pre obyvateľov.

Ostrov zaradili do tzv. červenej zóny, do ktorej majú zakázané osoby, ktoré nie sú výskumníci alebo pracovníci mimo civilnej ochrany. 

Nariadenie tiež zakazuje vstup na ostrov, a to pre všetkých turistov na jeden mesiac.

Vulkanológovia sa podľa Talianskeho národného inštitútu pre geofyziku a vulkanológiu erupcie zatiaľ neobávajú. Sopka Vulcano naposledy vybuchla 22. marca 1890.