Na tsunami po zemetraseniach sa pripravujú dokonca aj v Čile. Nie sú však jediní

05.03.2021 o 00:57 - Dominik Cenkner
  • Článok

Sériu silných zemetrasení zaznamenali v Tichom oceáne, konkrétne v oblasti severovýchodne od Nového Zélandu. Viaceré krajiny sa preto pripravujú na vlnu tsunami.

Na tsunami po zemetraseniach sa pripravujú dokonca aj v Čile. Nie sú však jediní
Ilustračné foto, zdroj: japantimes.co.jp

Počas štvrtka došlo v oblasti hneď k trom silným zemetraseniam, keď sa zem najskôr triasla silou 7,3 magnitúdy a neskôr 7,4 magnitúdy. Najsilnejšie zemetrasenie však zaznamenali o 20:28 h nášho času.

Zemetrasenie malo silu až 8,1 magnitúdy. Epicentrum sa nachádzalo v hĺbke 19 km. Išlo o oblasť približne 965 km severovýchodne od Nového Zélandu, konkrétne blízko Kermadeckých ostrovov.

Úrady preto okamžite vydali varovanie pred vlnou tsunami. Na tú sa pripravujú nielen na Novom Zélande, ale dokonca aj v Čile.

Čílske úrady varujú pred vlnami do výšky od 0,3 až do jedného metra. Výška sa bude lokálne líšiť, pričom bude záležať aj od podložia.

Nielen v Čile sa však pripravujú na možné vlny tsunami. Oficiálna správa hovorí o varovaní pre Antarktídu, Austráliu, Kolumbiu, Cookove ostrovy, Kostariku, Ekvádor, Fiji, Francúzsku Polynéziu, Kosrae, Peru, Pitcairnove ostrovy, Pohnpei, Samoa, Šalamúnove ostrovy, Tonga, Wallis a Futuna.

Sociálnymi sieťami už v týchto chvíľach kolujú videá prvých vĺn tsunami v oblasti Nového Zélandu a taktiež viaceré fotografie ukazujú ústup mora, čo je predzvesť vlny tsunami. Viac si o tom môžete prečítať v tomto článku.

Najnovšie správy