Na Ukrajine vyčíňalo tornádo. Traja ľudia sú stále nezvestní

18.10.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

V centrálnej časti Ukrajiny včera panovalo mimoriadne nepriaznivé počasie. Silný vietor a intenzívne zrážky sužovali oblasť. Okolo poludnia sa dokonca vyskytlo tornádo, ktoré spôsobilo obrovské škody.

Na Ukrajine vyčíňalo tornádo. Traja ľudia sú stále nezvestní
Tornádo na Ukrajine spôsobilo obrovské škody, Foto: vk.com/Метеодневник | Погодный Лентач

Z dostupných údajov vyplýva, že tornádo udrelo v meste Kropyvnyckyj, ktoré je administratívnym centrom Kirovohradskej oblasti. Na území, kde žije vyše 240 000 obyvateľov spôsobilo obrovské škody.

Tornádo malo poškodiť vyše 100 obytných budov. Obyvatelia hlásili desiatky popadaných stromov a poškodených áut.

Záchranári navyše pátrajú aj po troch osobách. Tie sú po nešťastí stále nezvestné. Žiadne ďalšie obete alebo zranení potvrdení neboli.

Zatiaľ sa nepodarilo presne určiť, o aký typ tornáda išlo. Existuje však predpoklad, že mohlo ísť o kategóriu F1 či F2 tzv. Fujitovej stupnici. Tá klasifikuje silu tornád podľa škôd, ktoré vzniknú na stavbách a vegetácii. Pri spomínaných kategóriách môžu nárazy vetra dosiahnuť od 117 do 253 km/h.

Na východe Európy prevládalo v posledných dňoch relatívne teplé počasie. Aj preto sa tam vo väčšej miere vyskytovali búrky, ktoré boli miestami aj intenzívne. Len pripomenieme, že nejde o prvé tornádo, ktoré sa u našich východných susedov tento rok vyskytlo.

Najnovšie správy