Na východ mieria silné búrky. Možný je výskyt superciel

11.06.2020 o 14:00 - Peter Minárik
  • Článok

Na našom území sa začínajú objavovať silné búrky. V nadchádzajúcich minútach hrozia extrémne prejavy predovšetkým na severovýchode územia.

Na východ mieria silné búrky. Možný je výskyt superciel

Na väčšine stredného Slovenska sa aktuálne vyskytuje dážď, ktorý je aj výraznejší. Medzičasom sa nad západným Slovenskom začínajú vyskytovať prehánky a postupne by tu mohli vzniknúť aj búrky. To najdôležitejšie sa však dnes odohrá na východe nášho územia.

Už v týchto chvíľach sa v oblasti Karpatského oblúka vyskytujú pomerne silné búrky, ktoré teraz postupujú nad okres Snina, Humenné a Medzilaborce.

očakávaný výskyt búrok
aktuálny výskyt búrok

Búrky v tejto oblasti sú veľmi intenzívne. Sprevádza ich prívalový dážď a častý výskyt krúp. 

Numerické predpovedné modely však s takýmto priebehom počítali. Na nasledujúce minúty počítajú s tým, že silná búrka bude postupovať smerom k severozápadu do ďalších okresov ako Stropkov, Svidník, Bardejov, či Stará Ľubovňa.

V týchto oblastiach hrozia aj extrémnejšie prejavy búrok. Podmienky sú vhodné pre vývoj supercelárnych búrok.

Tomu by však nemalo byť koniec. Nad Ukrajinou by sa mali sformovať ďalšie, pomerne intenzívne búrky, ktoré by v neskoršej časti popoludnia mali ovplyvňovať počasie aj na iných miestach východného Slovenska.

Búrlivo by ak malo byť dnes najmä na východe a ustávať by mali búrky až vo večerných hodinách. Viac o vývoji vo vašom okrese si pozrite TU.

Najnovšie správy