Na východe je extrémne sucho. Zažehná ho studený front v nedeľu

- Ľ.F.
Článok
Na severovýchodnom Slovensku už veľmi dlho nepršalo. V oblasti panuje extrémne sucho

Jún bol na mnohých miestach búrlivý. Počasie prinieslo tropické teploty, ale aj silné búrky. To si však určite nemôžu povedať obyvatelia východného Slovenska. V oblasti panuje výrazné až extrémne sucho. Situáciu lokálne zachránili búrky začiatkom pracovného týždňa. Výraznejší systém sa vtedy zo severovýchodného Maďarska počas noci presunul ďalej na sever a priniesol výdatné zrážky do Košickej kotliny. Za posledný týždeň do dňa 26. júna sa suchá ešte viac vystupňovali. Pozrite si ich prehľad.

Extrémne sucho na severovýchode

Ako sme už spomenuli vyššie, najkritickejšia situácia je na celom severovýchodnom Slovensku. V oblasti panuje výrazné až extrémne sucho (úroveň S5) v hĺbke 0 - 100 centimetrov. Extrémne sucho panuje na 11,3 percentách územia republiky. Dôležité je však podotknúť, že úroveň S5 nepanuje nikde inde ako na východnom Slovensku, z čoho sa dá vyčítať, že takmer jedna tretina východného Slovenska zažíva extrémne sucho. 

Najhoršia situácia je na severovýchode. Ako príklad si môžeme zobrať okres Stropkov. Takmer v celom okrese panuje extrémne sucho vo vrstve 0 až 40 cm. Vo vrstve 0 až 100 cm je extrémne sucho v celom okrese. Nízka je taktiež hodnota relatívneho nasýtenia pôdy, ktorá sa pohybuje až na úrovni vädnutia. 


Lokálne výraznejšie suchá sa evidujú na viacerých miestach. Sucho je v oblasti severného Záhoria a taktiež v okrese Nové Mesto nad Váhom. Ojedinele v okrese Nové Mesto nad Váhom sa objavuje až výnimočné sucho. Ide však skôr o lokálne suchá, ktoré nie sú až takých enormných rozmerov ako na východnom Slovensku. Sucho je taktiež na Orave. V okrese Tvrdošín a Námestovo sa lokálne vyskytuje výrazné sucho, pričom ojedinele v okrese Tvrdošín sa v hĺbke 0 až 100 centimetrov vyskytuje aj výnimočné sucho.

Sucho zmiernia už nasledujúce hodiny a dni

Niektoré výrazne suché oblasti už v týchto chvíľach zalievajú zrážky z búrok. Tie sa už prehnali hornou Oravou ale aj mnohými časťami severovýchodného Slovenska. Ide však najmä o lokálne prívalové zrážky a žiadne plošné dažde. Táto situácia by sa mala zmeniť počas noci zo soboty na nedeľu a neskôr počas celého nedeľňajšieho dňa. Sucho by tak malo nadobro skončiť najmä na západe. Cez naše územie prejde od západu výrazný studený front, ktorý prinesie búrky a dážď. Výraznejšie zrážky sa počas nedele očakávajú už aj na východe.


studený front začne postupovať od západu v sobotu podvečer, zdroj: CHMI