Na východe napršalo už cez 50 mm. Hladina riek rýchlo stúpa

20.06.2020 o 12:46 - Ľubomír Franko
  • Článok

Východ Slovenska trápia výdatné zrážky. Tie tam priniesli už v piatok intenzívne búrky, v sobotu sa tam vyskytujú opäť. Hladiny riek stúpajú a môžu dosiahnuť povodňové stupne. 

Na východe napršalo už cez 50 mm. Hladina riek rýchlo stúpa

Východ Slovenska trápia výdatné zrážky. Tie sa tam vyskytovali už počas piatku, kedy prívalové zrážky spôsobili vo viacerých obciach bleskové povodne. Najhoršie na tom bola obec Pichne v okrese Snina na krajnom východe, ktorá sa ocitla po búrke pod vodou.

Búrková činnosť prebiehala na krajnom východe Slovenska aj počas noci, kedy búrky opäť zasiahli viaceré miesta, no povodne nevyvolali.

V sobotu počasie ovplyvňuje aj naďalej tlaková níž so stredom v Karpatskej oblasti. Tá prináša na naše územie výdatné zrážky, ktoré budú aj naďalej spôsobovať komplikácie. Vyskytujú sa najmä v Prešovskom kraji, v Košickom kraji a na východe Banskobystrického kraja. 

K 12:00 napršalo za posledných 12 hodín najviac v Remetských Hámroch, kde spadlo celkovo 59,9 mm. Za tú istú dobu napršalo na stanici Starina 46,6 mm, na stanici Hostice 38,1 mm.

Úhrn zrážok za 24 hodín k 12:00, Zdroj: SHMÚ
Úhrn zrážok za 24 hodín k 12:00, Zdroj: SHMÚ

Výdatné zrážky spôsobujú aj vzostup vodných tokov. Tie zatiaľ nedosahujú ani 1. stupeň povodňovej aktivity, no niektoré toky sú už veľmi blízko. Pôda je však na mnohých miestach premočená a zrážky sú stále nerovnomerne rozložené, čo môže viesť k lokálnemu výraznému vzostupu hladín riek.

Zhoršujúcu sa situáciu hlásia už aj v obci Pichne, ktorú včera zaplavila voda. Intenzívne zrážky tam opäť dvíhajú vodné toky, na čo reagujú aj miestny hasiči. Tí chodia po domoch a upozorňujú obyvateľov, aby si svoje automobily odstavili inde ako na ulici pri miestnom potoku.

Výdatné zrážky sa na krajnom východe očakávajú aj naďalej. Búrky sa dnes môžu vyskytnúť v celom Košickom a Prešovskom kraji. Postupne tak výdatnejšie zrážky zasiahnu miesta aj mimo krajného východu, najmä na východnom Slovensku. Pršať tam prestane vo večerných hodinách, kedy sa zastaví tvorba konvektívnej búrkovej oblačnosti.

Intenzívny dážď sa dnes a zajtra očakávajú aj na severe, severozápade a krajnom západe územia, tomu sa ale budeme venovať v samostatnom článku. 

Polohu zrážok môžete sledovať LIVE na našom iRadare.

Najnovšie správy