Na východe sa dnes vyskytujú supercelárne búrky

06.09.2020 o 23:35 - Ľubomír Franko
  • Článok

V oblasti východného Slovenska sa počas dnešného dňa tvoria početné prehánky a búrky. Tie sa vyskytujú najmä na Hornom Gemeri, a na Spiši. Búrky sú sprevádzané prívalovými zrážkami ale aj krupobitím.

Na východe sa dnes vyskytujú supercelárne búrky

Výrazné búrky sa počas celého dnešného dňa vyskytujú v oblasti Gemera, Horehroina a Spiša. Tieto búrky sú často supercelárneho charakteru, dôvodom čoho je aj častý výskyt krupobitia a prívalových zrážok.

Supercelárne búrky sa tvoria pri príleve teplého vzduchu od juhu, pred zvlneným studeným frontom, ktorý prechádza cez naše územie. Dôvodom ich vzniku je aj silné výškové prúdenie, ktoré je paralelné s orientáciou frontu, od juhozápadu na severovýchod.

 
Poloha frontu a výškové prúdenie o 23:00
Poloha frontu a výškové prúdenie o 23:00

Viaceré búrkové bunky, prvá v okolí Gelnice a Krompách okolo 13-tej hodiny, sa stáčali v smere hodinových ručičiek od postupu ostatných búrok. Viaceré búrkové bunky mali na radare takzvaný V-tvar či hook echo, čo naznačuje prítomnosť supercelárnych búrok.

Pravdepodobné supercelárne búrky (ich definitívnu prítomnosť potvrdia až detailnejšie radarové analýzy SHMÚ) sa vyskytujú aj vo večerných hodinách. Pravdepodobná supercela vznikla okolo 21:00 v oblasti Dobšinej a do 10-tej hodiny večer postúpila smerom na severovýchod a prešla južne od Spišskej Novej Vsi ďalej smerom nad Spišské podhradie.

Silnejšie búrky môžu byť v daných oblastiach sprevádzané prívalovými zrážkami a ojedinele aj krupobitím. Prehánky a búrky sa môžu okrem Spiša a Gemera vyskytnúť aj v oblasti Žilinského kraja.

Od západu sa zároveň nad západ Slovenska rozširuje rozsiahle zrážkové pásmo, ktoré počas noci prinesie výdatné zrážky do celej severozápadnej polovice Slovenska. Miestami, najmä na severe Slovenska, môže napršať aj viac ako 50 mm zrážok.

Najnovšie správy