Na západe Česka sa vytvorila polcentimetrová vrstva ľadu

30.11.2018 o 14:35 - Ľubomír Franko
  • Článok

Intenzívny mrznúci dážď naďalej spôsobuje obrovské komplikácie na západe Česka. Na cestách sa miestami vytvorila až polcentimetrová vrstva ľadu. Hasiči odporúčajú vodičom nevychádzať na cesty. Na diaľniciach D5 a D6 sa stali už desiatky nehôd.

Na západe Česka sa vytvorila polcentimetrová vrstva ľadu

V oblasti Karlovarského kraja je situácia najhoršia. Po celom kraji evidujú meteorológovia mrznúci dážď, pri ktorom sa vytvára výrazná poľadovica. Mrznúci dážď vzniká, keď sa vo vyšších vrstvách oteplí a z oblačnosti prší. Pokiaľ je, ako aj v tomto prípade, pri zemi záporná teplota, zrážky ihneď namŕzajú. 

,,Záchranári dôrazne apelujú na vodičov, aby na zľadovatelých vozovkách jazdili s maximálnou opatrnosťou. V ideálnom prípade aby, pokiaľ to nie je nutné, vôbec na cesty nevychádzali. Pokiaľ musia výjsť, tak záchranári žiadajú o ohľaduplnosť k ich technike behom jazdy k zásahom," uviedol hovorca hasičov z Karlovarského kraja Martin Kasal.


na diaľniciach D5 a D6 sa tvoria zápchy, zdroj: WAZE

Situácia je najhoršia na Chebsku a Sokolsku, kde sa na diaľnici D6 stalo niekoľko nehôd. Následkom nich sa začali tvoriť rozsiahle kolóny. Na výrazne zľadovatelom povrchu bol obtiažny aj prechod záchranných zložiek, hasiči sa častokrát nevedeli ani dostať na miesto nehody.

Kvôli silne poľadovici musel byť uzatvorený aj horský priechod Svätý Kríž. V meste Cheb sa v sanitke aj rodilo, pretože vozidlo sa nestihlo po klzkých cestách včas dostať do nemocnice. 

Mrznúci dážď komplikuje dopravu aj v Plzeňskom kraji. Poľadovica sa tvorí aj na diaľnici D5, kde sa taktiež udialo niekoľko dopravných nehôd. Na železničnom priechode v Domažliciach havaroval traktor, ktorý sa hasičom nedarí vyprostiť. Kvôli poľadovici sa údajne nemohli ani poriadne dostať na miesto.

zdroj: Česká televize

Najnovšie správy