Na západe počas noci napršalo viac ako 40 mm zrážok

12.10.2020 o 10:38 - Veronika Salayová
  • Článok

V priebehu dnešnej noci a rána na Slovensku, najmä v západnej časti nášho územia, výdatne pršalo. Dážď priniesol miestami aj úhrny nad 40 mm. 

Na západe počas noci napršalo viac ako 40 mm zrážok
Ilustračné. Foto: unsplash

Upršaná noc a ráno na Slovensku priniesli na naše územie veľké množstvo zrážok. Najdaždivejšie bolo najmä na západe, kde na väčšine územia napršalo viac ako 20 mm, a niekde dokonca spadlo aj dvojnásobné množstvo.

Za posledných 12 hodín najviac zrážok spadlo v Perneku, a to 43,2 mm. Úhrny nad 35 mm boli počas noci zaznamenané na zrážkomerných staniciach v Sološnici, v Plaveckom Petre a v Piešťanoch. 

Zdroj: SHMÚ
Úhrny zrážok za posledných 12 hodín. Zdroj: SHMÚ

Výdatné zrážky pomaly dvíhajú aj hladiny riek. V priebehu 24 hodín napršalo 41,8 mm zrážok v Handlovej, čo sa odzrkadlilo aj na miestnom toku Handlovka, kde aktuálne platí 1. stupeň povodňovej aktivity. V Prievidzi už na toku Handlovka platí 2. SPA.

Dážď na našom území však neustane a pršať bude aj v nasledujúcich dňoch. V utorok po polnoci sa bude nad naše územie nasúvať ďalšie veľmi výrazné zrážkové pole.

Počas zajtrajšieho dňa sa očakáva, že môže spadnúť od 50 do 100 mm zrážok, avšak lokálne aj cez 100 mm zrážok.

Vplyvom výdatných zrážok a nasýtenosti vodných tokov sa očakáva ďalší vzostup vodných povodí, najmä na strednom a severozápadnom Slovensku. Zrážky by mali postupne ustať v stredu v priebehu dňa. 

Najnovšie správy