Na západe Slovenska sa vyskytuje búrka, napriek tomu, že je vonku chladno

13.10.2021 o 16:40 - Peter Minárik

Na Slovensku sa dnes ochladilo a napriek tomu, že aktuálne máme na celom území podpriemerné teploty, tak na západnom Slovensku sa vyskytuje búrka. Priniesla už niekoľko výbojov.

Na západe Slovenska sa vyskytuje búrka, napriek tomu, že je vonku chladno
ilustračné foto

Za studeným frontom, ktorý ovplyvňuje počasie na našom území vpadol od severu chladnejší vzduch. To však nebráni tomu, aby sa dnes na našom území vyskytli aj búrky. Jedna sa vyskytla na Záhorí.

Tvoria sa početné prehánky

Naše územie sa v týchto chvíľach dostáva do chladného, severného prúdenia, ktoré prináša teplotne podpriemerné teploty. Teploty, ktoré na našom území panujú idú o 5 až 8 °C nižšie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné.

Súčasne však vzduch, ktorý do našej oblasti prúdi nie je len studený, ale aj vlhký. Práve v tomto vlhkom vzduchu sa tvoria na našom území početné zrážky.

Najsúvislejšie pole zrážok sa aktuálne tiahne od Spiša, cez Gemer až nad juh stredného Slovenska a prináša dážď. Sneženie sa vyskytuje v polohách od 800 m.n.m

Zároveň sa však vo vlhkom vzduchu tvoria aj početné prehánky, ktoré sa vyskytujú na západnom a severozápadnom Slovensku, pričom lokálne sú prehánky aj intenzívnejšie. Vyskytla sa aj búrka.

Búrka sa vyskytla na krajnom západe

Niekoľko prehánok sa aktuálne vyskytuje v oblasti od Moravy, cez západné Slovensko až po Maďarsko. Lokálne sú však prehánky aj intenzívnejšie.

Najintenzívnejšia prehánka vznikla na rakúsko-slovenskom pohraničí, v oblasti CHKO Záhorie. Severne od Malaciek sa totiž vyskytla aj búrka.

Búrka však priniesla len 4 blesky. Ďalšia búrka vznikla napríklad v centrálnom Rakúsku.

Búrky nie sú nezvyčajné ani v takomto chladnom vzduchu, aký sa aktuálne nachádza nad našim územím. Dôležitá je totiž vždy dynamika a aj teplotný kontrast a práve vďaka tomu vznikla aj búrka na Záhorí.

Táto búrka sa aktuálne presúva k Malackám a bude postupovať smerom k Bratislave. Polohu búrky sledujte TU.