Na západe už sneží a vietor vyvracia stromy. Ochladilo sa o 19 °C

12.04.2021 o 21:24 - Peter Minárik
  • Článok

Zatiaľ čo na východnom Slovensku panuje ešte relatívne pokojné počasie, tak v oblasti západného Slovenska sa situácia zhoršuje. Vietor naberá na sile a teploty sa prepadávajú k nule.

Na západe už sneží a vietor vyvracia stromy. Ochladilo sa o 19 °C

Na západe sa doslova ženú všetci čerti. V oblasti západného Slovenska sa totiž vyskytuje intenzívny dážď a silný nárazový vietor, ktorý vyvracia stromy. Do toho sa prudko ochladzuje a objavujú sa prvé snehové vločky.

Počasie na Slovensku už naplno ovplyvňuje studený front, ktorý sa na Slovensko dostal vo veľkom štýle. Priniesol silný vietor, ktorý spôsobuje materiálne škody a zamestnáva hasičov. Nárazy vetra dosahujú rýchlosť až do 25 m/s.

Ochladilo sa o 19 °C 

Front na západ Slovenska priniesol prudký pokles teplôt, ktorý je badateľný zatiaľ predovšetkým na krajnom západe.

Dnes popoludní sa v Malackách teplota pohybovala na úrovni +19,9 °C, pričom o 21:00 je tu len +1,4 °C. Za 6 hodín sa teplota prepadla o 19 °C.

Podobný prepad teplôt je aj v Bratislave. O 15:00 bolo nameraných ešte príjemných +19,1 °C, no o 21:00 je na bratislavskej Kolibe len +1,0 °C. Za 6 hodín sa tak ochladilo o 18 °C.

Teploty sa postupne prepadávajú aj na ďalších miestach nášho územia a do rána sa ochladí na celom našom území.

V súvislosti s ochladením sa začína znižovať hranica sneženia, v dôsledku čoho sa na západe začína do dažďa miešať aj sneh.

Aktuálne sa snehové vločky vyskytujú napríklad v Kuchyni na Záhorí, či vo vyšších polohách Bratislavy.

Vietor naberá na sile

Na západnom Slovensku úraduje intenzívnejší dážď, ktorý je sprevádzaný silným nárazovým vetrom. Najsilnejšie nárazy boli zaznamenané na bratislavskom letisku, kde vietor dosiahol náraz až 87 km/h

Pomerne silné nárazy vetra sa vyskytujú aj v ďalších častiach západného Slovenska. Napríklad na Záhorí fúka s nárazmi od 50 do 70 km/h a v Nitre okolo 60 km/h.

Vietor spôsobuje škody aj zranenia

Najväčšie problémy v súvislosti s vetrom sú aktuálne v Bratislave, kde vietor láme stromy. Hasiči mali v meste už niekoľko výjazdov k popadaným stromom.

„Od 19:40 z dôvodu spadnutého stromu premávajú električky linky 3 v smere do Rače len po Depo Krasňany. V úseku "Depo Krasňany" a "Tbiliská" premáva obojsmerne náhradná autobusová doprava X3“ informuje dopravný podnik na svojom webe.

Najvážnejší incident sa stal na križovatke ulíc Einsteinova a Dolnozemská, kde došlo z dôvodu silného nárazového vetra k pádu stromu na vozidlo zn.Toyota. Jeho vodička utrpela pri tejto nehode ľahké zranenia.

Najnovšie správy