Na západnom Slovensku sa vyskytla tromba a ďalšie výrazné zrážky

Článok
Štvrtok priniesol do oblasti západného Slovenska výraznú prehánku, ktorá priniesla aj trombu.

Vo štvrtok, krátko po 16:10 sa v oblasti Podunajskej nížiny, medzi Nitrou a Novými Zámkami začala tvoriť výrazná prehánka. Tá sa v nasledujúcich hodinách rozrastala a priniesla výrazné zrážkové úhrny. Prehánka veľmi stagnovala. Postupovala k juhozápadu a v priebehu 4 hodín sa bunka prehánky posunula len o zhruba 35 až 40 km do oblasti medzi Novými Zámkami a Dunajskou Stredou.

Nanešťastie samotná prehánka nezasiahla žiadnu profesionálnu ani amatérsku zrážkomernú stanicu a tak informácia o úhrne zrážok z oblasti chýba. Môžeme len dedukovať na základe radarových záberov a hlásení, že úhrn zrážok sa mohol v zasiahnutej oblasti šplhať až k 50 mm.

ANIMÁCIA: Radarový záber pomaly sa presúvajúcej prehánky, ktorá priniesla trombu

Samotná prehánka bola výnimočná. Nepriniesla ani jeden blesk, a tak bola bleskovo neaktívna, avšak priniesla zaujímavý meteorologický jav. Išlo o vír podobný tornádu. Keďže sa však vír nedotkol povrchu Zeme, tak v tomto prípade išlo o tzv. trombu.

Tromba bola pozorovaná z Nových Zámkov, z Nitry aj z oblasti Šale. Tromba nepredstavuje výraznejšie nebezpečenstvo. Môže však byť nebezpečenstvom pre leteckú dopravu.

img