Na Zem sa zrútila ruská vesmírna raketa. Vážila dvadsať ton

06.01.2022 o 07:46 - Veronika Sádovská

Na Zem sa zrútila ruská raketa, ktorá vážila 20 ton. Miesto dopadu nie je úplne jasné. Raketa spadla do otvoreného mora blízko Francúzskej Polynézie.

Na Zem sa zrútila ruská vesmírna raketa. Vážila dvadsať ton
foto: CNN

Raketa Angara-A5 bola odpálená v rámci testovania, ktoré najprv vyzeralo, že prebehlo v poriadku. Nakoniec však test zlyhal.

Angara-A5 mala byť zásobovacou raketou, ktorá bude do vesmíru dovážať potrebný materiál. Na orbitu dokáže vyniesť až 20 ton materiálu.

Po štarte všetko vyzeralo v poriadku a raketa sa dostala cez prvé dva stupne testovania.  Dosiahla až na nízku obežnú dráhu Zeme, kde začala tretí stupeň testovania. Následne prišiel problém.

Raketa mala technický problém a raketa sa už na obežnú dráhu vo výške 35 tisíc kilometrov nedostala. Systémy prestali fungovať.

Na niekoľko dní Angara-A5 uviazla na nízkej obežnej dráhe (zhruba vo výške 2 000 kilometrov) aj s nákladom, ktorý viezla. V stredu však vraj začala klesať k Zemi a to pomerne veľkou rýchlosťou.

Odborníci predpokladajú, že väčšina rakety aj nákladu počas pádu by mala zhorieť v atmosfére. Nejaká jej časť však zasiahla aj povrch našej planéty.

Miesto dopadu však nie je úplne jasné, je to niekde na východ od Francúzskej Polynézie. Jej kurz sa môže počas pádu menil.

Toto bol už tretí test ruskej rakety. Prvý skúšobný štart bol v roku 2014 a hoci bol úspešný, Rusi jeho pokračovanie odložili. Ďalší pokus vykonali minulý rok, no a ďalší len pred niekoľkými dňami.