Na Zem mieria častice zo slnečnej búrky. Môže to ohroziť satelity

30.09.2020 o 10:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Na Zem mieria častice zo slnečnej búrky. Odborníci varujú pred možnými dopadmi na satelitné systémy, ktoré by mohli narušiť či spôsobiť dočasný výpadok. 

Na Zem mieria častice zo slnečnej búrky. Môže to ohroziť satelity
Ilustračné. Foto: unsplash

Americké stredisko pre predpovede vesmírneho počasia SWPC uviedlo, že sa na Zem mieria nabité častice zo slnečnej búrky. Dnes by mohlo dôjsť k miernemu narušeniu funkčnosti satelitov, vrátane GPS.

SWPC informovalo, že môžu nastať mierne výkyvy v rozvodnej sieti, ako aj mierne vplyvy na satelitnú prevádzku. Na Zemi sa môže v závislosti od závažnosti slnečnej búrky rozvinúť séria rušivých udalostí.

Slnečné búrky môžu napríklad ovplyvniť alebo degradovať rádionavigačné systémy, ako sú GPS a globálny navigačný satelitný systém GNSS. Je tiež známe, že slnečné búrky vplývajú aj sťahovavé zvieratá, ktoré sa pri navigácii spoliehajú na prirodzené magnetické polia Zeme, ktoré je počas slnečnej búrky narušené. 

Solárne búrky sú pomerne časté, no našu Zem to väčšinou veľmi ovplyvňuje. Najčastejšie môžeme zaznamenať len krátkodobý výpadok vysielania a pod. V minulosti však boli aj prípady, kedy Zem zasiahla mimoriadne silná vlna častíc, ktoré spôsobila rozsiahlejšie škody ako v prípade Carringtongskej udalosti. 

Slnečné búrky sú zjednodušene povedané erupcie hmoty a energie na povrchu Slnka. Rôzne výbežky a výrony koronálnej hmoty sú bežnými procesmi slnečnej aktivity. Ide o náhle uvoľnenie uloženej magnetickej energie, ktorá je vyvrhnutá do vesmíru. 

Pokiaľ tieto vyvrhnuté častice zasiahnu našu Zem, väčšina z nich sa zachytí v magnetickom poli Zeme, avšak častice môžu preniknúť aj cez magnetické pole Zeme a vtedy spôsobujú geomagnetické búrky.

Pri geomagnetických búrkach nie je výnimkou, že sa objavuje aj polárna žiara.

Najnovšie správy