Nad Čachticami sa objavila tromba. Na Slovensku silnejú búrky

10.06.2020 o 17:03 - Čachtice - Peter Minárik
  • Článok

Búrky sú dnes na našom území zatiaľ o čosi slabšie ako sa pôvodne očakávali, no už naberajú na sile najmä na juhu a východe krajiny. V Čachticiach došlo aj k výskytu tromby.

Nad Čachticami sa objavila tromba. Na Slovensku silnejú búrky

Výšková tlaková níž aj počas dnešného dňa ovplyvňuje počasie na našom území. Od rána sa na viacerých miestach vyskytuje dážď, ktorý je lokálne aj intenzívnejší. Najviac zrážok priniesol na západ krajiny. Búrok je zatiaľ menej. Celkovo na našom území udrelo počas dnešného dňa len okolo 70 bleskov.

Najvyšší zrážkový úhrn bol nameraný v Šali, kde spadlo 37,8 mm. Druhé miesto majú zatiaľ Smolenice s 37,5 mm.

Výdatné zrážky však prinášajú aj búrky. Severne od Giraltoviec v dedinke Marhaň spadlo počas búrky až 37,6 mm zrážok. Práve prívalový lejak je dnešným najintenzívnejším sprievodným javom.

V týchto chvíľach máme zatiaľ najintenzívnejšie búrky na juhu stredného Slovenska, kde je v nasledujúcich minútach možný výskyt aj intenzívnych prejavov. 

Búrky zatiaľ väčšie problémy nespôsobili, ale k zaujímavej udalosti došlo krátko pred 16:00 v oblasti Čachtíc v okrese Nové Mesto nad Váhom. V oblasti sa vyskytla tromba

Tromba alebo odborne funnel cloud vychádza z búrkového oblaku, podobne ako tornádo, no narozdiel od neho sa nedotkne zemského povrchu a nespôsobuje tak škody. Môžeme povedať, že ide o akési počiatočné štádium tornáda.

Aktualizované 17:33: Ďalšia tromba bola nad našim územím pozorovaná v obci Žikava. Foto TU.

Najnovšie správy