Nad Českom sa už tvoria búrky. Večer začne od západu pršať

10.10.2020 o 15:59 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie v našej oblasti začína ovplyvňovať studený front, ktorý sa tiahne od Škandinávie až po Stredozemné more. Tento front začne vo večerných hodinách ovplyvňovať počasie už aj na našom území.

Nad Českom sa už tvoria búrky. Večer začne od západu pršať

Blíži sa zmena počasia, ktorá sa už v týchto chvíľach naplno prejavuje nad Poľskom, Česko, Rakúskom, či Nemeckom. Počasie tu totiž ovplyvňuje studený front, ktorý prináša zrážky. Na čele tohto studeného frontu sa dokonca tvoria aj búrky.

Búrky sa aktuálne tvoria nad juhozápadným Poľskom a nad Moravou. Detektory bleskov zaznamenali už takmer 1500 bleskových úderov. 

zaznamenané zrážky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané zrážky, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky, ktoré sa vyskytujú nad Českom a nad Moravou nie sú sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi. Vyskytuje sa predovšetkým dážď.

Vo večerných hodinách nie je vylúčené, že sa nejaká búrka objaví aj na našom území. Pravdepodobnosť je však nižšia. Čo sa však vyskytne určite je dážď.

Studený front prinesie zrážky najskôr na krajný západ a severozápad Slovenska. Postupne sa zrážky budú rozširovať smerom nad severné Slovensko.

Zajtra počas dňa sa zrážková činnosť očakáva predovšetkým na strednom a východnom Slovensku. Veľa zrážok by však na našom území spadnúť nemalo.

Numerické modely počítajú s tým, že môže na Slovensku spadnúť priemerne od 5 do 10 mm zrážok.

Výraznejšie zrážky sa nad naše územie začnú nasúvať v priebehu zajtrajšieho večera. 

Najnovšie správy