Nad Európu mieri prvá víchrica. Dostala meno Ignatz. Búrka bude páchať aj materiálne škody

19.10.2021 o 19:04 - Peter Minárik

Počasie v Európe sa začne v nadchádzajúcich hodinách výraznejšie zhoršovať za čo bude môcť rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Tá k nám prinesie aj prvú tohtosezónnu veternú búrku, ktorá čiastočne zasiahne aj Slovensko.

Nad Európu mieri prvá víchrica. Dostala meno Ignatz. Búrka bude páchať aj materiálne škody

Už od stredajšieho poludnia čaká Európu mimoriadne veterné počasie, ktoré zasiahne hneď niekoľko európskych štátov. Bičovanie vetra potrápi štáty od Francúzska až po Ukrajinu, pričom silný vietor by podľa aktuálnych predikcií mal páchať aj materiálne škody. Tie by mali byť najvýznamnejšie v západnej časti Európy, kde sa očakáva najsilnejší vietor.

Silný vietor však neobíde ani strednú Európu a to vrátane Slovenska. Veterné počasie však na našom území nebude všade a škody, ktoré sa očakávajú by na Slovensku nemali byť rozsiahle.

Počasie ovplyvní Ignatz

Jednotlivé tlakové útvary, ktoré sú významnejšie dostávajú v Európe svoje mená. Naša oblasť sa riadi názvoslovím, ktoré vyhotovujú nemeckí meteorológovia a tí blížiacu sa veternú búrku pomenovali ako Ignatz.

Ignatz sa už v týchto chvíľach nachádza nad Európu. Jeho stred sa presúva zo Severného mora nad Škandináviou, kde sa prehĺbi a naberie tak na dôležitosti.

Toto jadro rozsiahlej tlakovej níže však samo o sebe nespôsobí problémy. Tlaková níž síce bude hlboká, ale tlakový gradient sa bude rozprestierať na dostatočne veľkej šírke. Vietor tak nebude dosahovať príliš nebezpečné hodnoty, no to sa začne meniť v stredu večer.

Nad Lamanšským prielivom sa v nízkom tlaku prehĺbi nová, samostatná tlaková níž, ktorá bude postupovať cez Severné more smerom nad Baltské more, kde splynie s rozsiahlou oblasťou nízkeho tlaku.

Silný vietor bude najmä na pobreží

Práve v blízkosti tejto tlakovej níže sa očakáva najsilnejší vietor. Ten tak bude dosahovať najvyššie rýchlosti nad Anglickom, Francúzskom, Holandskom, Belgickom, Švajčiarskom, Nemeckom, Poľskom a nad Severným a Baltským morom, kde nárazy vetra môžu presahovať rýchlosť až 100 km/h.

V stredu večer a v noci na štvrtok začne silný juhozápadný vietor úradovať vo Francúzsku a v oblasti Beneluxu. Vo štvrtok ráno už bude vietor naberať na sile aj v Nemecku.

Počas štvrtka sa postupne rozfúka aj v strednej Európe a to vrátane nášho územia, pričom silný juhozápadný vietor sa začne postupne stáčať na severozápadný a do našej oblasti tak zároveň začne prenikať aj chladnejší vzduch.

Vietor bude páchať škody

Najsilnejšie poryvy vetra sa očakávajú v severnej polovici Francúzska, v oblasti Beneluxu a v Nemecku. Poryvy vetra by sa mali pohybovať od 70 do 90 km/h, ojedinele až okolo 100 km/h.

odhadované maximálne nárazy vetra
odhadované maximálne nárazy vetra

Meteorológovia už pre zasiahnuté krajiny vydali výstrahy. Očakáva sa, že vietor bude lámať konáre a menšie stromy a očakávajú sa aj výpadky v dodávkach elektrickej energie.

Slovensko zasiahne vietor najmä vo štvrtok

Ani naše územie neobíde silný vietor. Silnieť začne už v stredu počas dňa, kedy sa nárazy vetra budú pohybovať do 50 km/h. To samo o sebe nepredstavuje nebezpečenstvo. Na horách však bude vietor ešte silnejší a tu by nárazy vetra mali dosahovať až 75 km/h.

Vietor začne naberať na sile vo štvrtok ráno, kedy sa súčasne južný vietor začne stáčať na severozápadný. Na horách už bude vietor dosahovať silu víchrice. V nižších polohách sa nárazy vetra budú pohybovať do 60 km/h.

Najnebezpečnejšia situácia sa na našom území črtá vo štvrtok na poludnie, kedy v Podunajskej nížine zosilnie južný vietor, ktorý by mohol dosahovať nárazy až okolo 80 km/h, čo už môže páchať škody.