Nad nami preletia dva veľké asteroidy. ESA už pracuje na ochrane Zeme

16.09.2020 o 10:49 - Veronika Salayová
  • Článok

Zajtra okolo Zeme preletia dva veľké asteroidy, našu planétu by však ohroziť nemali. Európska vesmírna agentúra už začala s ochranou pred budúcimi možnými zrážkami meteoritov so Zemou. 

Nad nami preletia dva veľké asteroidy. ESA už pracuje na ochrane Zeme
Ilustračné. Foto: AlertaGeo

Vo štvrtok okolo Zeme preletia dva veľké asteroidy z bezpečnej vzdialenosti, informuje NASA. Jeden z nich s názvom 2020 RN1 má priemer 30 metrov a druhý 2014 QJ33 bude mať v priemere až 62 metrov. 

Zem je takmer neustále ohrozená vesmírnymi úlomkami vo forme asteroidov a meteoritov, ktoré veľmi často prelietavajú okolo našej planéty. Európska vesmírna agentúra (ESA) už začala pracovať na svojom prvom projekte, ktorého cieľom je chrániť Zem pred meteoritmi, informuje TASR. 

ESA v spolupráci s nemeckou spoločnosťou OHB System začali s projektom HERA, ktorý spolu s misiou NASA bude skúmať, čo sa stane, ak kozmickú loď zasiahne asteroid. Cieľom projektu je zistiť, či kozmické lode môžu zmeniť trajektóriu meteoritu, ak by smeroval k Zemi.

HERA má byť vypustená do vesmíru v roku 2024. Riadiť ju budú z riadiaceho centra v nemeckom meste Darmstadt, ako uvádza slovenská agentúra.

Asteroidy sa pravidelne dostávajú do zemskej atmosféry, kde zvyčajne zhoria, avšak väčšie objekty môžu na Zemi spôsobiť značné škody. Napríklad v roku 2013 explodoval meteorit nad ruským Čeľjabinskom, pričom tlaková vlna z výbuchu zranila asi 1200 ľudí.

Vedci teraz chcú prísť na spôsob, ako odkloniť od Zeme meteority s priemerom okolo 50 metrov alebo väčšie, ktoré by mohli potenciálne ohroziť našu planétu. 

Najnovšie správy