Nad Slovensko prichádzajú ďalšie zrážky. Kde bude najsychravejšie?

25.09.2022 o 12:38 - Peter Minárik

Nedeľa prináša na naše územie prevažne oblačné až zamračené počasie, no už v týchto chvíľach prichádza od juhozápadu ďalšia vlna zrážok, ktorá prinesie dážď na mnohé miesta nášho územia. Zrážky sa očakávajú až do konca utorka.

Nad Slovensko prichádzajú ďalšie zrážky. Kde bude najsychravejšie?
ilustračné foto

Víkend priniesol spočiatku prevažne pokojné počasie a vykukli aj slnečné lúče, no aktuálne sa k nášmu územiu blíži rozsiahle zrážkové pole, ktoré sa v nadchádzajúcich hodinách postará o to, že na viacerých miestach zaprší.

Zrážky, ktoré sa nad naše územie blížia prinesú jednotlivé oblasti nižšieho tlaku vzduchu, ktoré sa cez našu oblasť budú presúvať. Zrážky nás čakajú niekoľko hodín.

Postupovať budú jednotlivé tlakové níže

Jesenné obdobie je v našej oblasti typické tým, že po teplom lete, kedy sa prehrievajú vody Jadranu a Stredozemného mora dochádza k výraznému vyparovaniu, čo vytvára oblačnosť a vplyvom prúdenia sa tvoria jednotlivé tlakové níže. Takáto situácia aktuálne v oblasti Stredomoria a Balkánu opäť panuje a tvoria sa jednotlivé tlakové níže, ktoré následne putujú nad vnútrozemie Európy.

Jedna oblasť nižšieho tlaku vzduchu už aktuálne postupuje smerom nad naše územie a začína prinášať prvé kvapky. V priebehu nadchádzajúcich hodín sa zrážky rozšíria aj nad ďalšie časti nášho územia.

Daždivá nedeľa a pondelok

Prvé zrážky sa práve v týchto chvíľach vyskytujú v krajných juhozápadných okresoch, pričom zrážkové pole sa postupne rozširuje smerom k severovýchodu.

V priebehu dnešného popoludnia sa postupne rozprší na viacerých miestach nášho územia a do večera bude pršať takmer na celom území Slovenska.

Zrážky by na našom území mali ustávať zajtra počas dňa a súčasne sa od juhozápadu bude vyjasňovať. Nie však nadlho. Už v noci na utorok začne od juhozápadu pribúdať ďalšia oblačnosť a zrážky a čaká nás ďalšia vlna dažďa.

Do pondelkového večera spadne na našom území od 5 do 20 mm zrážok, pričom ďalších zhruba 10 mm príde v utorok. Do polovice týždňa nás tak opäť čakajú významnejšie úhrny v rozmedzí od 10 do 35 mm zrážok.

očakávané zrážkové úhrny
očakávané zrážkové úhrny