Nad Slovensko prídu výdatné zrážky. Na horách napadne množstvo snehu

Článok
Lyžiari môžu jasať. Nad slovenské hory sa blíži Perinbaba, ktorá prinesie desiatky centimetrov snehu.
Na naše hory sa blíži vlna výrazného sneženia, ktorá určite poteší nielen lyžiarske strediská, ale aj všetkých milovníkov snehu. Snehové vločky budú padať aj v nižších polohách, no vzhľadom k očakávaným kladným teplotám nebude mať sneh dlhú trvácnosť.

V nížinách bude pršať
Nad Jadranom sa prehlbuje tlaková níž, ktorá už dostala svoje meno. Tlaková níž s názvom Stephanie sa v priebehu stredy začne presúvať cez Balkán smerom k severovýchodu. V druhej polovici noci na stredu a v priebehu rána začne postupne na celom našom území pršať. Snežiť bude len od nadmorskej výšky približne 1 200 metrov. V nižších polohách môže spadnúť až okolo 20 až 30 mm zrážok, čo vzhľadom na bohaté zrážkové úhrny z utorka, kedy podľa zrážkomerov SHMÚ v povodí Hrona spadlo aj okolo 20 mm zrážok môže viesť k vzostupu vodných tokov.

Hranica sneženia bude postupne klesať
V priebehu rána začne postupne v západnej polovici územia hranica sneženia klesať až na úroveň okolo 500 až 600 metrov. Nad touto nadmorskou výškou môže napadnúť od 10 do 25 cm snehu. Na horách od výšky 1000 metrov, prevažne na južných stranách hôr bude snežiť aj výdatnejšie a napadnúť môže až do 50 cm snehu.
V priebehu stredajšieho popoludnia hranica sneženia môže na severozápade poklesnúť až do nižších polôh. Menšia snehová pokrývka sa tak aj v nižších polohách môže vytvoriť, avšak nakoľko sa teploty budú pohybovať na kladných hodnotách, tak nebude mať dlhú trvácnosť. Podrobnejšie informácie o situácii nájdete vo výstražnom spravodajstve