Nádherný nočný jav: Začala sa sezóna „svietiacich“ oblakov

11.06.2020 o 19:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Začala sa sezóna svietiacich oblakov na nočnej oblohe. Striebristé oblaky je možné pozorovať len niekoľko týždňov v roku, preto nepremeškajte túto príležitosť!

Nádherný nočný jav: Začala sa sezóna „svietiacich“ oblakov
Foto: Autor: Petr Horálek: Veda 24/ČT24

Na Slovensku aj v Česku už boli tieto svietiace oblaky tento rok pozorované, a to nedávno 6. júna. Meteorologické situácia v severných šírkach umožnila pomerne skorý nástup viditeľnosti takzvaných nočných svietiacich oblakov, informuje ČT24.

Týmto oblakom sa odborne hovorí noctilucent. Ide o výnimočné oblaky, ako vzhľadom, tak aj svojimi vlastnosťami, a hlavne tým, že sa dajú dobre pozorovať len v určitú dobu.

Nemajú nič spoločné s bežnými oblakmi, pretože kým sa klasické oblaky vyskytujú vo výškach do 12 kilometrov, oblaky typu noctilucent sú až 6-krát vyššie, čiže približne 83 kilometrov nad povrchom Zeme.

V tejto výške sa vyskytujú bežne, ale nie sú voľným okom viditeľné. Zahliadnuť sa dajú len vtedy, keď svieti slnečné svetlo „zospodu“, musí teda ísť o Slnko vychádzajúce alebo, naopak, zapadajúce. Súčasne musí byť dostatočná tma a tiež obloha by mala byť jasná.

Pozorovať ich môžete tesne nad obzorom. Sú typické pre svoju striebristú farbu, ktorá však môže prechádzať aj do ďalších odtieňov. Často vyzerajú ako žiariace pavučiny. 

Vhodný čas na ich pozorovanie je asi hodinu až dve po západe slnka alebo hodinu až dve pred východom Slnka – najideálnejšie práve v čase slnovratu.

Prvýkrát ich pozoroval geofyzik Václav Láska v roku 1885 z územia súčasného Slovenska.

Najnovšie správy