Najdlhší plot na svete zmenil celý ekosystém

Článok
Najdlhší plot na svete zmenil celý ekosystém

Viac ako storočie sa austrálska púšť Strzelecki pomaly rozdeľuje na dve časti. Na jednej strane sa nachádzajú duny vysoké 10 metrov, s hustou vegetáciou drevinatých kríkov. Na druhej strane sa nachádzajú nízke duny s malým množstvom vegetácie, s podstatne suchšou pôdou.

Dôvodom je tisícky kilometrov dlhý plot nazývaný aj ,,Dingo Fence". Postavený bol v roku 1880 aby zabránil extrémnemu rozširovaniu králikov, z dôvodu, aby sa divé psy nazývané Dingo držali ďalej od dobytku, ktorý bol chovaný na druhej strane plotu. Táto stavba s dĺžkou 5614 kilometrov je zároveň najdlhším plotom na svete. Králiky predstavujú prirodzenú potravu pre týchto psov, preto to bol z pohľadu poľnohospodárov rozumný krok. Teda aspoň to tak vyzeralo. 

Absencia dravcov v oblasti bez dingov spôsobila kaskádový efekt. Keďže nemali žiadnych nepriateľov, v oblasti sa premnožili líšky a divé mačky. Tie zas lovili myši a králikov. Vegetácia na strane bez myší tak prekvitala, keďže sa tu nenachádzali hlodavce, ktoré by semená požierali. 

Austrálski vedci plánujú ekosystém opäť obnoviť a to tým, že do oblasti pustia dingov. Potenciál obnovenia ekosystému je vysoký.