Najdlhší plot na svete zmenil celý ekosystém

12.07.2018 o 17:10 - Ľ.F.
Článok
Najdlhší plot na svete zmenil celý ekosystém

Viac ako storočie sa austrálska púšť Strzelecki pomaly rozdeľuje na dve časti. Na jednej strane sa nachádzajú duny vysoké 10 metrov, s hustou vegetáciou drevinatých kríkov. Na druhej strane sa nachádzajú nízke duny s malým množstvom vegetácie, s podstatne suchšou pôdou.

Dôvodom je tisícky kilometrov dlhý plot nazývaný aj ,,Dingo Fence". Postavený bol v roku 1880 aby zabránil extrémnemu rozširovaniu králikov, z dôvodu, aby sa divé psy nazývané Dingo držali ďalej od dobytku, ktorý bol chovaný na druhej strane plotu. Táto stavba s dĺžkou 5614 kilometrov je zároveň najdlhším plotom na svete. Králiky predstavujú prirodzenú potravu pre týchto psov, preto to bol z pohľadu poľnohospodárov rozumný krok. Teda aspoň to tak vyzeralo. 

Absencia dravcov v oblasti bez dingov spôsobila kaskádový efekt. Keďže nemali žiadnych nepriateľov, v oblasti sa premnožili líšky a divé mačky. Tie zas lovili myši a králikov. Vegetácia na strane bez myší tak prekvitala, keďže sa tu nenachádzali hlodavce, ktoré by semená požierali. 

Austrálski vedci plánujú ekosystém opäť obnoviť a to tým, že do oblasti pustia dingov. Potenciál obnovenia ekosystému je vysoký.