Najhoršia vlna horúčav od začiatku meraní prináša sucho. Zmena príde c

- P.M.
Článok
Extrémne horúčavy sužujú Slovensko, ale aj Európu niekoľko dní. Zmierňovať sa začnú počas víkendu.

Rok 2015 vojde do histórie a meteorologické štatistiky sa prepisujú. Jeden rekord bol prekonaný počas včerajšieho dňa. Hurbanovo zažilo 16. supertropický deň v roku, teda deň, kedy ortuť teplomera počas dňa vystúpila až nad +35°C. Ide o absolútny rekord a to ešte aktuálna vlna horúčav rozhodne nekončí. Teploty cez +35°C by sa mali šplhať až do konca tohto týždňa. Hurbanovo tak môže rekord poriadne prekonať a priniesť minimálne 21. supertropických dní.

Len pre pripomenutie: Doteraz najhorúcejším rokom bol rok 2012, kedy sa v Hurbanove vyskytlo 15. supertropických dní. Druhým najhorúcejším rokom boli zhodne roky 2013 a 1992 s počtom 10. supertropických dní.

Ak teda zoberieme do úvahy vyhliadku počasia na nasledujúce dni, tak počet dní s teplotou nad +35°C sa v Hurbanove takmer určite dostane nad 20, čo už môžme považovať za extrémne prekonanie rekordu.

GRAF: Počet supertropických dní k včerajšiemu dňu (16) pokoril rekord

Európa teplotne nadpriemerná, Britské ostrovy studené

Tohtoročné leto je však výrazne nadpriemerné v celej Európe. Často sa k nám dostáva horúci vzduch až z prehriatej Afriky, čo spôsobuje blokujúca cirkulácia v severozápadnej časti Európy. Do našej oblasti sa tak vďaka tomu nedostáva prísun vlhkosti v podobe atmosferických frontov.

Naopak tento blok prináša podpriemerné teploty na Britské ostrovy, kde júl patril k najchladnejším rokom v histórii.

 

Horúčavy spôsobujú nedostatok vlahy

Rok 2015 je zatiaľ na našom území teplotne nadpriemerný. Celkom jednoznačne to vidieť z klimatologického grafu SHMÚ v Bratislave. Teplota sa v porovnaní s dlhodobým priemerom udržuje po väčšinu roka nad normálom.

 

Horúčavy by pre niekoho ako tak boli príjemné, pokiaľ by ich kompenzovali zrážky. No rok 2015 je zatiaľ nielen teplotne nadpriemerný, ale aj výrazne zrážkovo podpriemerný. Sucho panuje predovšetkým v oblasti západného Slovenska. Do konca mája bola situácia relatívne pokojná a poľnohospodári sa mohli tešiť. Avšak štart meteorologického leta, ktorý prišiel 1. júna priniesol sucho. Od začiatku júna narastá deficit zrážok. Ten zvýraznila vlna horúčav, ktorá sa na západe vyskytla od 16. do 25. júla. Aktuálna vlna horúčav trvá od 2. augusta a minimálne celý tento týždeň ešte bude trvať.

Na nižšie priloženom grafe zo štatistík NOAA vyplýva, že ku koncu minulého týždňa chýbalo v Bratislave takmer 60 mm zrážok.

Horúčavy sa začnú zmierňovať až počas víkendu

Aktuálna vlna horúčav, by mala vydržať minimálne do konca týždňa. Teploty by tak stále mali lámať hranicu +35°C. Už počas víkendu sa však začnú objavovať prvé búrky a s príchodom nového týždňa začnú teploty pomaly klesať. Vývoj počasia na budúci týždeň črtá búrky a teploty by sa mali dostať z extrémnych úrovní na maximálnu hodnotu okolo +30°C. Detailnejšiu vyhliadku môžete nájsť TU.