Najľudnatejší štát Austrálie vyhlásil stav núdze

19.12.2019 o 07:40 - Austrália - Veronika Salayová
  • Článok

V štáte Nový Južný Wales vyhlásila vláda stav núdze kvôli nekontrolovateľným požiarom, ktorý sa blížia k obývaným oblastiam okolo metropoly Sydney.

Najľudnatejší štát Austrálie vyhlásil stav núdze
Foto: The Guardian

Extrémne horúčavy a silné vetry podporujú tvorbu nových požiarov, ktoré sa stali v týchto teplotných podmienkach nezvládnuteľné.

V štáte Nový Južný Wales horí  aktuálne okolo 100 požiarov. Hasiči dostali široké právomoci, čo sa týka ochrany majetku a ľudí.

Viac ako polovica týchto požiarov horí nekontrolovateľne. Meteorológovia predpokladajú, že teploty budú naďalej prekračovať +40 °C. Včera sa lokálne teploty vyšplhali až na +47,7 °C.

Úradníci varovali obyvateľov, aby boli v nasledujúcich niekoľkých dňoch veľmi ostražití.

Austrália už celé týždne bojuje s požiarmi na väčšine svojho východného pobrežia, pričom šesť ľudí zomrelo, požiare zničili viac ako 680 domov a vypálili takmer 3 milióny hektárov.

V celom štáte bolo rozmiestnených okolo 1 700 hasičov, ale úradníci varovali, že to nebude stačiť na pokrytie všetkých potenciálnych nebezpečenstiev, a preto vyzval ľudí vo vysokorizikových oblastiach, aby sa evakuovali, kým to nebude pre nich bezpečné.

Najnovšie správy