Najskôr sucho, teraz prudko stúpajú vodné toky. Na východe voda zaplavila polia a cesty

31.07.2022 o 21:14 - Peter Minárik

Na Slovensku naďalej prší aj keď zrážková intenzita začína pomaly slabnúť. Celovíkendový dážď má však dopad aj na vodné toky. Tie po extrémnom suchu ožili až tak, že v niektorých oblastiach hrozí ich vyliatie. Medzičasom na východe zasa spôsobujú problémy búrky, ktoré prinášajú prívalové zrážky.

Najskôr sucho, teraz prudko stúpajú vodné toky. Na východe voda zaplavila polia a cesty

Sucho v uplynulých týždňoch a obzvlášť v posledných dňoch bolo také intenzívne, že na Slovensku začali vysychať vodné toky. Tie vyschli napríklad na východe, či dokonca na severozápade v oblasti Rajeckej doliny. Intenzívne sucho dávalo zabrať a môžeme povedať, že celovíkendový dážď priniesol poriadne vykúpenie.

Od piatka sa na našom území vyskytujú výdatné zrážky. K nedeľňajšiemu večeru evidujeme množstvo lokalít, kde spadli za víkend desiatky litrov vody na meter štvorcový pôdy, pričom v niektorých oblastiach spadlo aj viac ako 100 litrov na meter štvorcový.

Výdatné zrážky zmiernili sucho, pomohli so zásobovaním vodou, keďže sa naplnili vodojemy a zároveň v riekach ožíva život. V niektorých oblastiach však už spadlo toľko zrážok, že vodné toky začínajú stúpať až k úrovni povodňových stupňov.

Najviac zrážok spadlo v okolí Žiliny

Zrážky, ktoré sa počas uplynulého víkendu vyskytli na našom území priniesli niekoľko desiatok milimetrov zrážok. Takéto výdatné zrážkové úhrny zvyknú prinášať v lete búrky, no problémom je to, že ak takéto zrážky spadnú počas búrok v krátkom intervale, tak z týchto zrážok pôda prakticky nič nemá a zrážky rýchlo stečú do povodí a ešte predtým stihnú narobiť problémy.

To je aj príklad obce Nižný Žipov, v oblasti Trebišova, kde sa dnes vyskytli búrky, ktoré priniesli výdatné zrážky. Tie zaplavili záhrady, polia a cesty.

Nižný Župov, foto: Zuzana Zuzulík
Nižný Žipov, foto: Zuzana Zuzulík

Na zvyšku nášho územia však išlo o výdatné, no zároveň časovo rozložené zrážky, ktoré tak stíhajú nasycovať povodie a vsiakať do zeme. Lokálne však už ide o veľmi výdatné zrážky. Najviac zrážok spadlo v oblasti Veľkej, Malej Fatry a v oblasti Žiliny. Martinské Hole evidujú cez 103 mm. V Zliechove spadlo 90 mm, v Skýcove 82 mm, v samotnej Žiline 85 mm, pod Strečnom 81 mm a v Prievidzi, v Považskej Bystrici, či v Rajeckej doline spadlo okolo 70 mm.

V týchto regiónoch tak spadlo plošne od 70 do 100 litrov zrážok na 1 meter štvorcový pôdy, čo je veľmi veľa. Vplyvom zrážok začali stúpať vodné toky a život vo vodných tokoch doslova ožil. Tu však problémy ani stúpajúce rieky nespôsobujú a nespôsobia.

Na Orave 1. povodňový stupeň

Veľa zrážok spadlo aj na Orave, no zhruba len polovičné množstvo toho, čo v oblasti Žiliny. Napriek tomu aj tu stúpajú toky, pričom niektoré atakovali 1. povodňový stupeň. Na rieke Polhoranka v Oravskej Polhore stúpla hladiny rieky z 25 cm na vyše meter a prekročila tak hranicu 1. povodňového stupňa.

Vodné toky stúpajú na väčšine územia, no počas noci zrážky ustanú a hladiny riek začnú klesať. Stúpať budú len spodné toky. Povodne tak nehrozia a voda konečne doslova oživí našu suchom sužovanú krajinu.