Rekordná koncentrácia saharského piesku dorazila nad Karibik

24.06.2020 o 15:30 - Karibik - Veronika Salayová
  • Článok

Nad Karibikom je zaznamenaná zrejme najvyššia koncentrácia saharského prachu v dejinách meraní. Viditeľnosť v Karibskej oblasti je len niekoľko stoviek metrov.

Rekordná koncentrácia saharského piesku dorazila nad Karibik
Satelitná snímka oblaku saharského piesku z dňa 20. júna. Zdroj: NOAA/Severe Weather Europe

Saharský piesok pri vhodnom prúdenie vzduchu poznáme nielen u nás v strednej Európe, ale je pomerne častým javom aj nad tropickým Atlantikom. 

V týchto dňoch máme možnosť sledovať nezvyčajne rozsiahly oblak prachu z africkej Sahary, ktorý v polovici júna vznikol nad Afrikou a postupoval smerom na západ. Aktuálne dorazil do oblasti Karibiku, kam priniesol mimoriadne zhoršenie dohľadnosti až pod jeden kilometer, na ostrove Trinidad dokonca na 700 metrov, informuje ČT24.

Tamojšie meteorologické úrady hovoria o bezprecedentných koncentráciách prachu za niekoľko dekád, niekde aj od začiatku pozorovania.

Rozloženie saharského piesku. Zdroj: tropic.ssec.wisc/ČT24
Rozloženie saharského piesku. Zdroj: tropic.ssec.wisc/ČT24

Tieto vysoké koncentrácie prachu predstavujú nebezpečenstvo pre obyvateľov a aj pre leteckú či námornú dopravu. Na niektorých ostrovoch Karibiku bol vyhlásený najhorší stupeň znečistenia ovzdušia s odporúčaním obmedziť pobyt vonku. Jemné čiastočky prachu výrazne zhoršujú kvalitu vzduchu, vedú k podráždeniu očí a u citlivejších osôb môžu spôsobiť respiračné problémy

Oblak saharského piesku sa bude posúvať smerom na západ a v najbližších dňoch zasiahne aj pevninskú Strednú Ameriku, hlavne polostrov Yucatán, potom sa stočí na sever nad južnú oblasť USA.

Tam by koncentrácia prachu mala byť už nižšia a aj potenciálne dopady na obyvateľa by nemali byť také závažné ako napríklad na Malých Antilách.

Najčastejšie sa mračná so saharským pieskom vytvárajú od konca jari do začiatku jesene.

Najnovšie správy