Najväčší ľadovec v Atlantiku mieri na malý ostrov. Čo hrozí?

07.12.2020 o 18:45 - Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy - Veronika Salayová
  • Článok

Mohutný ľadovec s rozlohou 4 200 kmto má namierené na menší ostrov v Atlantickom oceáne s rozlohou približne 3 500 km2 , pričom sú od seba vzdialené približne 200 km. Čo sa stane, vedci s istotou nevedia.

Najväčší ľadovec v Atlantiku mieri na malý ostrov. Čo hrozí?
Foto: BFSAI

Britské letectvo RAF zachytilo a zverejnilo fotografie najväčšieho ľadovca, ktorý sa v súčasnosti pohybuje v južnom Atlantiku. Ľadovec s názvom A68a sa v júli 2017  odlomil z Antarktídy. Vtedy mal fragment takmer 6 000 km2, pričom v súčasnosti má rozlohu „iba“ 4 200 km2.

Ľadovec to má namierené na ostrov Južná Georgia, ktorý má rozlohu 3 500  km2. Odhaduje sa, že  ľadovec je teraz vzdialený približne 200 km od ostrova. Čo presne sa stane, keď sa ľadovec priblíži k ostrovu, vedci nevedia s istotu povedať. Odhaduje sa, že s najväčšou pravdepodobnosť uviazne v plytkých pobrežných vodách pri ostrove. 

Odborníčka Sue Cook uviedla, že osud ľadovca je ťažké predvídať, pretože na ňu vplývajú rôzne faktory, a to  samotný tvar, počasie aj morské prúdy.

Vedci podrobne analyzujú fotografické údaje a pokúsia sa predpovedať správanie ľadovca v nasledujúcich týždňoch. V tejto fáze sú odborníci prekvapení, že hlavný ľadový blok si zachoval svoju obrovskú veľkosť, pretože podľa hypotéz sa už mal rozpadnúť na niekoľko veľkých kusov. Skutočnosť, že sa tak nestalo, môže predstavovať hrozbu.

Za normálnych okolností by ľadovec takejto veľkosti predstavoval veľké lákadlo pre mnohé výletné lode, ktoré by ľadovec chceli obdivovať. V súčasnosti to však pandémia neumožňuje. 

Ľadovec predstavuje veľké riziko aj pre tučniakov. Ostrov Južná Georgia je jednou z najdôležitejších oblastí chovu tučniakov kráľovských. Odhaduje sa, že tam žije asi 400 000 jedincov tohto druhu.

Najnovšie správy