Namíbia: Vyše 7 000 mŕtvych tuleňov. Čo sa im stalo?

25.10.2020 o 19:15 - Veronika Andrejková
  • Článok

V chovnej stanici tuleňov v Namíbii našli v posledných dňoch tisícky mŕtvych tuleňov, prevažne samičiek. Čo sa im mohlo stať?

Namíbia: Vyše 7 000 mŕtvych tuleňov. Čo sa im stalo?
Uhynuté zvieratá na pláži, zdroj: alertageo.org

Ako prvá si masívny úhyn všimla ochranárka Naude Dreyer z organizácie Ocean Conservation Namibia (OCN) už v septembri. Odvtedy až doteraz našli na Namíbijskych plážach až 7 000 uhynutých zvierat. 

Rapídny nárast mŕtvych tiel zaznamenali v prvej polovici októbra. Zatiaľ čo v septembri išlo o uhynuté samičky a aj ich potratené mláďatá, v októbri zaznamenali už masívny nárast uhynutých dospelých samičiek. 

Príčinu úhynu zvierat ešte zisťujú. Keďže mnohé z nich boli podvýživené a vychudnuté, odhadujú, že spôsobiť to mohol aj hladomor v kombinácii s bakteriálnou či inou infekciou alebo kontaminovanou vodou.

Podobný masívny úhyn zaznamenali aj v roku 1994, kedy zomrelo vyše 10 000 tuleňov a 15 000 nevyvinutých plodov mláďat. Práve vtedy doľahol na tulene obrovský hladomor. V mori bol nedostatok rýb, ktorý sa spojil s bakteriálnou infekciou. 

Hoci ešte stále nemajú v rukách výsledky testov z odobratých vzoriek zvierat, predpokladajú, že aj tento úhyn bude mať podobnú príčinu.

 

 

Najnovšie správy