Napadne až 40 cm a príde fujavica. Kalamita čaká Poľsko, Česko aj Nemecko

07.02.2021 o 00:05 - Peter Minárik
  • Článok

Nemecko, Poľsko a Česko zasiahne výdatné sneženie. V niektorých oblastiach napadne 20 až 30 cm snehu, lokálne až do 40 cm snehu a to len v priebehu dvoch dní.

Napadne až 40 cm a príde fujavica. Kalamita čaká Poľsko, Česko aj Nemecko

Frontálne rozhranie, ktoré už začalo ovplyvňovať počasie aj na našom území prinesie do strednej Európy nasledujúce hodiny mimoriadne búrlivé počasie.

Zatiaľ čo na našom území bude väčšinou pršať, pričom na východe a v severných okresoch sa bude vyskytovať výrazný mrznúci dážď, tak u našich susedov sa pripravujú na snehovú kalamitu.

Sneženie bude sprevádzať aj silný nárazový vietor a tak táto kombinácia môže vytvárať hotovú snehovú fujavicu. V Nemecku, či v Poľsku platí výstraha najvyššieho 3. stupňa.

Intenzívne sneženie zasiahne v Nemecku predovšetkým centrálne regióny, kde by malo napadnúť 20 až 35 cm snehu, vo vyšších polohách až okolo 40 cm snehu. Okrem sneženia v Nemecku hrozia aj nízke teploty.

Výstrahy platné pre Nemecko, zdroj: Meteoalarm.eu
Výstrahy platné pre Nemecko, zdroj: Meteoalarm.eu

Výdatné sneženie očakávajú aj v Poľsku. Výdatné sneženie zasiahne predovšetkým južné Poľsko. Tu napadne 10 až 20 cm snehu, no na juhovýchode Poľska až do 35 cm snehu.

Na juhovýchode sa naviac očakáva silnejší vietor s nárazmi 60 až 70 km/h. Vietor tu tak bude vytvárať aj snehové jazyky a záveje.

Výstrahy platné pre Poľsko, zdroj: Meteoalarm.eu
Výstrahy platné pre Poľsko, zdroj: Meteoalarm.eu

Snežiť by malo v týchto oblastiach v priebehu dnešného rána a sneženie sa očakáva aj u našich západných susedov v Česku, kde by mohlo napadnúť 10 až 15 cm snehu.

U nás sneženie počas nedele nehrozí, ale treba sa pripraviť na výrazný mrznúci dážď. Mapu, kde sa očakáva nový sneh nájdete pod článkom.

Najnovšie správy