NASA ocenila fotografiu Perzeíd, ktorá bola zachytená na Slovensku

11.08.2020 o 06:29 - Veronika Salayová
  • Článok

NASA pravidelne vyberá a uverejňuje najkrajšie a najzaujímavejšie fotografie vesmíru. Tejto pocty sa v pondelok dostalo fotografovi Petrovi Horálkovi.

NASA ocenila fotografiu Perzeíd, ktorá bola zachytená na Slovensku
Foto: Petr Horálka/ČT24

NASA v pondelok uverejnila fotografiu českého fotografa Petra Horálka s názvom Perzeidy z Persea, pričom táto víťazná fotka vznikala až 2 roky, a to na Slovensku.

Ide o nočnú multiexpozíciu maxima meteorologického roja Perzeíd z lúky vedľa hvezdárne v Kolonici na východe Slovenska.

„Snímka s názvom Perzeidy z Persea má veľmi silný príbeh – jeho spracovanie bolo nesmierne náročné. Časovo trvalo viac ako 450 hodín a kvôli mnohým komplikáciám a iným aktivitám jeho dokončenie trvalo takmer dva roky,“ uviedol Petr Horálek pre ČT24.

Mozaika oblohy vznikla v noci z 9. na 10. augusta v roku 2018, teda dve noci pred maximom roja.

Meteorický roj Perzeidy je veľmi populárnym a obľúbeným rojom, ktorý možno pozorovať počas horúcich letných nocí. Roj je aktívny od polovice júla do 3. dekády augusta.

Autorovi víťaznej snímky napadlo, že vezme všetky zaznamenané meteory v priebehu aspoň týždňa a zobrazí ich do jedinej snímky celonočnej mozaiky oblohy od súmraku do úsvitu. Výsledok tohto snaženia prinieslo Petrovi Horalkovi víťazstvo pre fotografiu dňa 8. augusta pre NASA.

Horálkovu tvorbu si NASA nevybrala prvý krát. Úspech zožal už mnohokrát – naposledy v polovici júla s jeho fotografiou kométy Neowise.

Najnovšie správy