NASA učinila prevratný objav. Pomôže jej v ďalších misiách

27.10.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Odborníci aj laici v oblasti vesmíru sa snažia prísť s odpoveďou na otázku, kde všade sa vo vesmíre nachádza voda. Znamenalo by to totiž možné podmienky na život či prežitie ako také. S najnovším objavom sa v tejto súvislosti pochválila samotná NASA.

NASA učinila prevratný objav. Pomôže jej v ďalších misiách
Ilustračné, Foto: biometricupdate.com

Tá totiž potvrdila svoje predpoklady ešte z roku 2009. že sa na Mesiaci nachádza voda. V spomínanom roku totiž zistili, že sa na ňom nachádza akási zlúčenina vodíka a kyslíka. Nebolo však isté, o čo išlo. Až doteraz.

Vedci pod vedením Caseyho Honnibala z Goddarovho vesmírneho strediska NASA nakoniec prišli s konečným tvrdením. Podarilo sa im to na základe ďalekohľadu SOFIA, ktorý sa nachádza na špeciálne upravenom Boeingu 747, ktorý lieta v atmosfére.

Vedcom sa navyše podarilo zistiť aj to, že voda sa vyskytuje aj na slnečnej strane Mesiaca. Zároveň však upozorňujú, že pod pojmom voda si nemáme predstaviť rozsiahle jazerá či vodné plochy. Voda je totiž uviaznutá v skle, ktoré vzniklo pri dopade mikrometeoritov na Mesiac, pričom pri dopade sa vplyvom teploty zmenili na sklo.

Nie je to však jediný výskyt vody na prirodzenej družici Zeme. Tá sa totiž nachádza aj vo forme vodného ľadu v oblastiach neustálej tmy v polárnych kráteroch. Teplota tam nikdy neklesne pod -163 °C. Objavy, ktoré publikovali v štúdii uverejnenej v Nature Astronomy by mohli pomôcť NASA pri ďalších misiách. 

Národný úrad pre letectvo a vesmír chce totiž už o pár rokov na Mesiac poslať ľudskú posádku. V rámci misie Artemis chce dokonca zriadiť aj mesačnú základňu. Bolo by preto výhodné, keby vedeli spracovať vodu z akejkoľvek podoby.

Najnovšie správy