NASA zachytila rieky zlata v Amazónii. Skutočnosť je však úplne iná

16.02.2021 o 18:00 - Veronika Andrejková
  • Článok

NASA zachytila vzácne fotografie riek zlata v oblasti Amazonského pralesa. Vyzerajú síce úchvatne, ale odhaľujú krutú realitu.

NASA zachytila rieky zlata v Amazónii. Skutočnosť je však úplne iná
zdroj: NASA

Zábery zachytili astronauti ISS počas prechodu ponad južnú Ameriku v decembri minulého roka. Odrazené slnečné svetlo odhalilo mohutné "rieky" zlata, ktoré inak nie sú viditeľné.

Tieto "rieky" sú vlastne jamy vykopané nelicencovanými firmami, ktoré ťažia ilegálne v tejto oblasti zlato. Ide hlavne o oblasť v štáte Peru. Tieto fotografie tak po prvýkrát odhalili skutočné rozmery nelegálnej ťažby. 

Jamy sa nachádzajú v oblasti Madre de Dios na juhu Peru. Súčasný zlatá horúčka tam vedie okrem nelegálnej ťažby aj k nelegálnemu výrubu pralesov, znečisťovaniu a aj zakladaniu požiarov, ktoré majú dopomôcť k rýchlejšiemu odlesneniu.

Ohrozené okrem vzácnej vegetácie sú aj zvieratá - hlavne vysoký zver a vtáky, ktorým poskytuje rozmanitá biodiverzita obživu aj úkryt. 

Napríklad len v roku 2018 bolo kvôli nelegálnej ťažbe odlesnených neskutočných 23 000 akrov dažďového pralesa. Každým rokom sa táto odlesnená časť zväčšuje.

Okrem toho pri ťažobných prácach používajú aj nebezpečnú ortuť, ktorá presakuje do pôdy a vody a spôsobuje tak úhyn ďalších druhov živočíchov a vegetácie.

Prečo sa však tieto jaky nazývajú riekami zlata? Firmy vedia, že kedysi tadiaľto viedlo niekoľko riek, na dne ktorých sa usadzovalo zlato a drahé kovy. Pri kopaní jám tak postupujú presne po ich toku.

Fotografie z výšky sú síce nádherné, ale zachytávajú krutú realitu na zemi. 

Najnovšie správy