Naša Zem svieti vo vesmíre menej. Prečo naša planéta stráca žiaru?

05.10.2021 o 19:00 - Veronika Salayová

Vedci zistili, že naša planéta vo vesmíre svieti menej. Zároveň odhalili aj príčinu, prečo to tak je.

Naša Zem svieti vo vesmíre menej. Prečo naša planéta stráca žiaru?
Ilustračné. Foto: unsplash

Zem do vesmíru odráža asi 30 % slnečného svetla, ktoré na ňu svieti. Spôsobilosť zemského povrchu odrážať žiarenie Slnka sa nazýva albedo. Zjednodušene povedané, je to svietivosť našej Zeme vo vesmíre.

Vedci však zistili, že za posledné roky albedo Zeme kleslo, a to o 0,5 %, uvádzajú odborníci v štúdii v Geophysical Research Letters.

„Pokles albeda bol pre nás prekvapením, keď sme analyzovali údaje za posledné tri roky po 17 rokoch takmer plochého albeda,“ uviedol vo vedúci autor Philip Goode, výskumník z technologického inštitútu v New Jersey.   

Naša Zem teda odráža menej svetla než pred niekoľkými rokmi. Vedci však prišli aj s vysvetlením, prečo dochádza k posledku žiarivosti na našej planéte.

Môžu za to klimatické zmeny

Odborníci sú presvedčení, že za poklesom svietivosti stoja klimatické zmeny. Klimatické zmeny na našej planéte totiž môžu viesť k zatiahnutejšej oblohe a zvýšeniu albeda.

Kvôli zvyšujúcim sa skleníkovým plynom v atmosfére sa zachytí oveľa viac slnečného svetla, ktoré dopadá na Zem, než sa odrazí do vesmíru.

Globálne otepľovanie znižuje aj počet reflexných oblakov, čo znamená, že naša planéta zachytí ešte viac tepla, čo vedie k poklesu albeda.

Podľa projektu CERES zmena v albedo údajne pochádza z redukcie jasných, reflexných nízko položených oblakov nad východným Tichým oceánom v posledných rokoch.