Nasledujúci týždeň bude teplotne stabilný. Dorazia však búrky

Článok
Začiatok mája prinesie na naše územie oteplenie a teploty pôjdu nahor. Slnečno však nebude. Vyskytovať sa budú aj búrky.

Počas uplynulých dní nám apríl ukázal svoje čaro. Na Slovensku sme zaznamenali snáď všetky ročné obdobia. Na začiatku mesiaca nás prekvapili letné teploty, neskôr snehová kalamita na severe s následnými mrazmi a v závere prišli povodne, ktoré si vyžiadali až tri obete na životoch. Dnes je však prvý májový deň a s ním sa bláznivé aprílové počasie končí.

Po prednej strane plytkej tlakovej níže nad severným Balkánom a tlakovej níži vo vyšších hladinách troposféry so stredom nad Nemeckom sa k nám od juhu až juhovýchodu začne dostávať teplý a vlhký vzduch až z oblasti Čierneho mora. Vďaka dostatočnej vlhkosti aj v nižších vrstvách sa bude vzduch "labilizovať" a tvoriť sa budú prehánky a búrky.

Pracovný týždeň bude teplotne stabilný, no s búrkami

Máj začne slnečným počasím. Dnes zasiahne nad naše územie okrajom tlaková výš so stredom nad severným Poľskom. Očakávame jasnú až polojasnú oblohu. Maximálne denné teploty vystúpia na +15 až +20°C. 

Už v utorok však dorazí nad naše územie oklúzny front, spojený s tlakovou nížou so stredom nad Nemeckom. Cez naše územie sa počas utorka bude presúvať pásmo zrážok. Tie budú postupovať od juhozápadu ďalej na sever až severovýchod. Miestami, najmä na východe sa vyskytnú aj búrky, ktoré budú sprevádzané najmä prívalovými zrážkami. Zrážky však budú od západu ustávať už v dopoludňajších hodinách a postupne sa zmenší oblačnosť. Napriek početným zrážkam sa v utorok oteplí na +16 až +20°C, na juhovýchode až na +23°C.

Počasie bude počas stredy podobné ako v utorok. Po prednej strane tlakovej níže o vyšších vrstvách troposféry so stredom nad západnými Alpami k nám bude naďalej prúdiť teplý a vlhký vzduch. Opäť bude polooblačno až oblačno a tvoriť sa budú prehánky a búrky. Teploty vystúpia na +18 až +23°C, na juhu a juhovýchode môžu dosiahnuť až +25°C.


Vo štvrtok aj intenzívnejšie búrky

Vo štvrtok by sa mala situácia mierne zmeniť. Teploty budú naďalej v stabilnom charaktere a denné maximá sa vyšplhajú na +17 až +22°C. Vzduch by sa mal nad našim územím najvýraznejšie labilizovať práve v priebehu štvrtku, kedy rátajú modely aj s najvyššou mierou instability - CAPE. Búrky sa budú tvoriť už na poludnie a vznikať budú spočiatku v kopcovitých terénoch. Vďaka priaznivému strihu vetra by sa však postupne mali formovať aj do väčších komplexov a sprevádzané tak budú nebezpečnejšími javmi. V prípade búrkových komplexov sa bude dať očakávať prechodné zosilnenie vetra, intenzívne krupobitie a najmä prívalové zrážky.

Počas najbližších dní nás tak čakajú relatívne vysoké teploty a zaznamenať môžeme aj letný deň, s najvyššou pravdepodobnosťou na juhovýchode územia. Napriek vysokým teplotám sa budú vyskytovať početné prehánky a búrky, ktoré môžu do konca týždňa priniesť 20 až 50 milimetrov zrážok. Najmenej zrážok sa očakáva na západe územia, najviac naopak na východe.

img