Nasledujúci týždeň extrémne horúci. Vytúžené ochladenie dorazí v piato

Článok
Po mimoriadne vysokých teplotách nás čaká vytúžené ochladenie

Uplynulý týždeň bol na našom území mimoriadne teplý. Nad západnou Európou sa udržiavala mohutná tlaková výš, po ktorej zadnej strane prúdil do Európy horúci vzduch z Afriky. Vzduch sa dostával až nad naše územie, čo sme pociťovali na maximálnych denný teplotách. Tie boli najvyššie na juhozápade krajiny, kde od pondelka pravidelne presahovali tropických +30°C.

V piatok nás schladili búrky, no teplý vzduch sa na našom území udržal. Do konca mesiaca bude naďalej veľmi teplo, s tropickými teplotami. Zmena nás čaká začiatkom júla, kedy má doraziť výraznejšie a dlhodobejšie ochladenie.

Búrky sa očakávajú aj počas nedele a to najmä na juhozápade a východe územia. Tým sa však v tomto článku venovať nebudeme. Bližšie informácie prinesieme vo večerných novinkách.

Nasledujúci týždeň opäť teplotne vysoko nadpriemerný

Milovníci tepla sa môžu ešte tešiť. Horúce, letné počasie ani zďaleka nekončí a čaká nás ďalšia vlna horúčav. Teploty by mali až do piatku s každým dňom narastať. Teploty budú siahať vysoko, od +25°C na severnom a strednom Slovensku až po +33°C na zvyšku územia. Ešte teplejšie bude koncom pracovného týždňa, kedy sa teploty na juhu a juhozápade môžu vyšplhať až na supertropických +37°C. Teploty budú v závere týždňa o 10 až 12°C vyššie ako je dlhodobý priemer.

Napriek vysokým teplotám nebude počasie najbližších 6 dní jasné a slnečné. Naša oblasť sa bude nachádzať v nestabilnom zvrstvení vzduchu a vyskytovať sa tak budú popoludňajšie búrky. Tie sa budú tvoriť najmä v hornatých oblastiach a neskôr popoludní sa môžu objaviť aj v nížinách. Silnejšie búrky sa očakávajú opäť v závere pracovného týždňa, kedy postúpi od západu studený front.

Vlnu horúčav ukončí studený front v piatok

Neznesiteľné horúčavy budú trvať do konca pracovného týždňa. Vysoko nadpriemeré teploty by mal vtedy ukončiť výraznejší studený front, ktorý prinesie chladnejšiu vzduchovú hmotu do oblasti strednej Európy. Aj napriek tomu, že piatok je ešte ďaleko, pravdepodobnostné modely sa na tomto scenári zhodujú. S vysokou percentuálnou pravdepodobnosťou tak extrémne vysoké teploty skončia s príchodom nasledujúceho víkendu. Ďalší vývoj počasia sa kvôli časovému rozmedziu predpovedať neoplatí, no pravdepodobne sa vyskytne viacej zrážok a oblačnosti. 

Teploty by po prechode frontu mali klesnúť na úroveň dlhodobého priemeru a teploty budú na danú ročnú dobu v normále. Denné maximá sa už budú držať ďalej od tropických teplôt. Nasledujúce letné dni tak využite a strávte ich napríklad pri vode. Pozor však na úpal a popoludňajšie búrky. Pri vysokých teplotách nezabúdať na dodržiavanie pitného režimu.

img