Našu oblasť dnes zasiahnu silné búrky. Prvé sa už začínajú tvoriť

22.08.2020 o 15:01 - Peter Minárik
  • Článok

Cez strednú Európu začína postupovať studený front, pred ktorým do našej oblasti vrcholí prílev teplého vzduchu. Pred frontom sú tak vhodné podmienky na rozvoj búrok, ktoré vo večerných hodinách zasiahnu mnohé oblasti.

Našu oblasť dnes zasiahnu silné búrky. Prvé sa už začínajú tvoriť

V mnohých oblastiach strednej Európy dnes hrozia silné búrky. Tie včera zasiahli západné Nemecko, no dnes dorazia nad Poľsko, Česko, Rakúsko a aj Slovensko. Prvé búrky sa už začali tvoriť, no výraznejšie budú vo večerných hodinách.

Studený front sa v týchto chvíľach nachádza nad západným Poľskom a západným Českom. Tu však prinesie predovšetkým dážď. Počas popoludnia sa dostane ďalej na východ a práve tu sa očakávajú silné búrky.

Intenzívne búrky sa očakávajú predovšetkým v Poľsku, na Morave a v centrálnom a východnom Rakúsku. Varuje pred nimi aj meteoslužba Estofex.

predpoveď služby Estofex
predpoveď služby Estofex

Tá očakáva, že búrky prinesú výrazné úhrny zrážok a vyskytovať sa môžu aj veľké krúpy. Na čele studeného frontu sa očakáva aj prechodné zosilnenie vetra, ktorý môže v nárazoch dosahovať poryvy cez 20 m/s. Vietor by tak mohol páchať škody.

Na naše územie by sa búrky mali dostať vo večerných hodinách a tendencia je skôr taká, že búrky by na našom území mali slabnúť. Najsilnejšie prejavy tak dosiahnu pred našim územím.

Aj na našom území sa však očakávajú nebezpečné prejavy a to predovšetkým v podobe zosilnenia dažďa a nárazového vetra, ktorý sa očakáva predovšetkým na západnom Slovensku.

Smerom na východ by búrky mali slabnúť. no na strednom a východnom Slovensku sa očakávajú búrky počas zajtrajšieho dňa. Príchod studeného frontu sledujte na radare.

Najnovšie správy