NAŽIVO: Najbohatší muž sveta práve letí do vesmíru. Začína sa vesmírna turistika

20.07.2021 o 13:50 - Peter Minárik

Už onedlho odštartuje prvý komerčný let s ľudskou posádkou spoločnosti Blue Origin. Na jeho palube je aj najbohatší človek našej planéty.

NAŽIVO: Najbohatší muž sveta práve letí do vesmíru. Začína sa vesmírna turistika

Už onedlho vyštartuje do vesmíru kapsula New Shepard spoločnosti Blue Origin so 4 ľuďmi na palube. Nejde o žiadnych astronautov, ale o ľudí, ktorí si svoj let zaplatili. Ide tak o prvý komerčný let spoločnosti Blue Origin do vesmíru, ktorá chce svoje lety ponúkať širokej verejnosti.

Prvý ľudský let tejto spoločnosti je naplánovaný na 15:00, no presný štart sa môže líšiť v závislosti od počasia, prípadne technických problémov.

Na palube najbohatší človek na Zemi

Prvú posádku spoločnosti Blue Origin bude tvoriť štvorica ľudí. Pôjde o najbohatšieho človeka na Zemi a zakladateľa spoločnosti Blue Origin a Amazon.com Jeffa Bezosa.

Poletí s ním aj jeho mladší brat Mark a priekopníčka letectva 82- ročná Wally Funk. Tá by sa mala stať najstaršou osobou, ktorá letela do vesmíru.

Súčasne bude prekonaný aj ďalší rekord. Štvrtým členom posádky bude len 18-ročný Oliver Daemon, ktorý by sa mal stať najmladším človekom, ktorý letel do vesmíru. Daemon nahradil anonymného víťaza aukcie, ktorý sa napokon rozhodol letieť až v druhom lete spoločnosti Blue Origin. Daemonov otec ponúkol v aukcii druhú najvyššiu sumu a tak bol vybraný na tento let.

Let bude trvať 11 minút

Celý let by mal trvať 11 minút. Kapsula New Shepard má maximálnu kapacitu 6 ľudí a obsahuje veľké okná pre ľudí, ktorí si tak môžu vychutnať úžasné pohľady.

interiér kapsule, zdroj: Blue Origin
interiér kapsule, zdroj: Blue Origin

Ich 11 minútový let vystaví ich telo pôsobeniu viacerých gravitačných síl a G-zaťaženiu najmä pri štarte a pristávaní. Na Zem by sa mali vrátiť s padákom.

Vystúpiť by mali do výšky 100 km, čo sa považuje za hranicu vesmíru.

Spoločnosť Blue Origin by v nasledujúcich mesiacoch a rokoch mala svoje lety do vesmíru bežne ponúkať pre širokú verejnosť za cenu 250 000 až 350 000 eur. Prvý let s ľudskou posádkou môžete sledovať práve teraz.