Nebo nad Českom rozžiaril veľmi jasný meteor

10.11.2020 o 14:30 - Česko - Veronika Salayová
  • Článok

V nedeľu vo večerných hodinách nebo nad severným Českom na krátku chvíľu rozžiaril veľmi jasný meteor – tzv. bolid.

Nebo nad Českom rozžiaril veľmi jasný meteor
Foto: Astronomický ústav AV ČR

V nedeľu podvečer ožiaril predovšetkým severnú časť Čech veľmi jasný meteor – bolid. Aj keď kvôli inverznému rázu počasia na veľkej časti územia zostal pre väčšinu obyvateľov skrytý pod hustou vrstvou nízkej oblačnosti, našli sa miesta, kde bolo aspoň čiastočne jasno, a mnoho obyvateľov Čiech si ho tak pri troche šťastia mohli v plnej kráse vychutnať.

Bolid sa podarilo zaznamenať špeciálnymi prístrojmi, ktoré sú rozmiestnené po celom území Čiech na staniciach tzv. Európskej bolidovej siete. Tento astronomický úkaz tak zaznamenalo až 9 staníc a podarilo sa úplne presne zachytiť jeho dráhu aj jasnosť. 

Presne v nedeľu o 18.11 hod. vstúpil do zemskej atmosféry meteoroid s hmotnosťou približne 20 kg a rozžiaril oblohu vo výške 88 kilometrov nad Hejnicami v Jizerských horách, informoval Astronomický ústav v Ondřejove.

Teleso sa pohybovalo rýchlosťou 16 km/s juhovýchodným smerom, pričom bolid postupne zjasňoval. Maximálna jasnosť, ktorý bolid dosiahol, zodpovedala jasnosti Mesiaca v splne.

Celú svetelnú dráhu dlhú 70 kilometrov bolid preletel len za 5 sekúnd a vyhasol vo výške 20 kilometrov nad južnou časťou Jizerských hôr na severe Čiech. Jeden väčší úlomok a viacero malých, vážiacich niekoľko gramov, mohlo podľa Astronomického ústavu dopadnúť na zemský povrch.

Je veľmi pravdepodobné, že išlo o časť asteroidu, ktorý mohol pochádzať z vnútornej časti hlavného pásu planétok. 

Najnovšie správy