Nečakaná erupcia: Sopka Semeru dnes opäť vybuchla. Hlásia ďalšie obete

06.12.2021 o 11:30 - Veronika Salayová

Po sobotňajšej erupcii sopky Semeru na Jáve dnes vulkán vybuchol opäť. Vulkanológovia varujú, že región je stále veľmi nebezpečný.

Nečakaná erupcia: Sopka Semeru dnes opäť vybuchla. Hlásia ďalšie obete
Foto: abc.net

Na východe najľudnatejšieho indonézskeho ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru a vyžiadala si najmenej 13 obetí.

Dnes ráno došlo k ďalšej nečakanej erupcii sopky, informovalo Indonézske centrum pre vulkanológiu a zmierňovanie geologických rizík.

Dnešná erupcia sa, bohužiaľ, nezaobišla bez obetí a celkový počet obetí sa zvýšil doposiaľ na číslo 15, pričom 27 ľudí je stále nezvestných. 

Podľa vedúceho Geologického monitorovacieho strediska, Lenona, sobotňajšiu erupciu spustili dlhotrvajúce a silné dažde. Zrážky podľa neho spôsobili zrútenie lávového štítu na vrchole 3676 metrov vysokej sopky a následne spôsobili erupciu.

Hrozba naďalej trvá

Okolité dediny po erupciách na ostrove Jáva pokrýva hrubá vrstva prachu zo sopky a ľudia spolu s armádou sa snažia dediny od nánosov popola očistiť. 

Vláda však dnes  odporučila obyvateľom zostať v strehu, keďže potenciálna hrozba ešte nepoľavila, ako varovali aj miestni vulkanológovia. 

Vedúci observatória sopky Semeru, Liswanto, sa vyjadril, že sopka Semeru bude po sobotňajšej erupcii zrejme stále aktívna. 

Semeru patrí medzi najaktívnejšie sopky v Indonézii. Sopka vybuchla tohto roku už v januári. Erupcia však bola relatívne pokojná a nevyžiadala si vtedy žiadne obete.

Indonézia leží na takzvanom ohnivom kruhu v Tichomorí. Ostrovný štát s približne 275 miliónmi obyvateľov má takmer 128 aktívnych sopiek.