Neďaleko Trnavy dnes mohli sledovať halový jav zvaný aj ako falošné slnko. Viete o čo ide?

18.02.2021 o 20:08 - Dominik Cenkner
  • Článok

Minulý rok sme vám často prinášali fotografie rôznych javov, o ktoré sa postarali počasie a príroda. Vyzerá to tak, že ani tento rok nebude výnimkou. Dnes napr. mohli halový jav pozorovať aj obyvatelia neďaleko Trnavy.

Neďaleko Trnavy dnes mohli sledovať halový jav zvaný aj ako falošné slnko. Viete o čo ide?
Falošné slnko zachytené dnes neďaleko Trnavy, zdroj: Andrej B.

Minulý rok bol v našich končinách bohatý na rôzne javy. Zachytiť sme mohli Brockenov prízrak, čo nie je až tak nezvyčajné.

Objavili sa však napr. aj „diery v oblakoch“ či falošné slnká. A práve posledný menovaný jav bolo vidieť aj dnes neďaleko Trnavy.

Fotografie nám do redakcie poslal náš čitateľ Andrej. Podarilo sa mu ich zachytiť v obci Dobrá Voda, dnes po 15:30 h.

Na fotkách môžeme vidieť jav, ktorý má viacero pomenovaní. O čo vlastne ide?

Ľudovo sa mu hovorí aj slnečný pes, alebo falošné slnko. Je to vlastne atmosférický optický jav, ktorý pozostáva z jasného bodu na jednej alebo na oboch stranách Slnka. Dva slnečné psy často lemujú Slnko v rozmedzí 22 ° halo.

Tento jav môžeme uvidieť v takmer vo všetkých kútoch sveta, v ktoromkoľvek ročnom období. Najlepšie podmienky na jeho „vznik“ sú však vtedy, ak je slnko blízko obzoru. Ak sa vám ho preto podarí zachytiť, určite sa s tým pochváľte na našom facebooku.

Čitateľovi Andrejovi sa podarilo zachytiť aj ďalšie zábery. Pozrieť si ich môžete v priloženej fotogalérii.

Ak by ste sa chceli kochať niečim, čo možno sledovať, odporúčame vám dnešný pokus o pristátie sondy Perseverance na Marse. Viac si o tom môžete prečítať v tomto článku.

Najnovšie správy