Nedeľa bude búrlivá. Slovensko bude bičovať silný vietor

Článok
Počasie v nedeľu bude na našom území veľmi nepriaznivé. Mnohé oblasti bude bičovať silný vietor. Potrápi nás aj dážď a sneh.
V priebehu soboty postupoval cez naše územie pomerne výrazný studený front. Ten priniesol na celé naše územie pomerne výrazné zrážky. Najviac zrážok spadlo v centrálnej časti Slovenska v okolí Banskej Bystrice. Tu sa vyskytlo aj pár bleskových výbojov. Najväčší úhrn zaznamenali zrážkomerné stanice SHMÚ na Kľaku a to až 16,8 mm. V Králikoch, kúsok od Banskej Bystrice spadlo 15,2 mm zrážok.

Pomerne intenzívne pršalo aj v okolí Malých Karpat, kde spadlo okolo 12 mm zrážok. Spomedzi severného Slovenska spadlo najviac zrážok na Orave.
Okrem zrážok trápil v sobotu Slovensko predovšetkým vietor. Najsilnejšie nárazy vetra zaznamenali na Lomnickom Štíte a to až cez 43 mm/s. Cez 40 m/s fúkalo v nárazoch aj na Chopku. Silný vietor sa vyskytoval aj v Telgárte, kde fúkal v nárazoch cez 30 m/s. Spomedzi nižších polôh bolo najveternejšie v Nitre, kde fúkalo v nárazoch okolo 25 m/s.

Nedeľa však bude výrazne veternejšia. Na horách bude fúkať vietor v nárazoch do 30 m/s. Na hrebeňoch Tatier môže vietor v nárazoch dosahovať rýchlosť až okolo 50 m/s, čo je sila orkánu.
Veľký pozor si však treba dať aj na západnom Slovensku, kde počítame s nárazmi vetra medzi 20 až 28 m/s. Najsilnejší vietor očakávame v okolí Bratislavy, kde vietor v exponovaných častiach môže dosahovať rýchlosť v nárazoch až cez 30 m/s.
Na cestách a predovšetkým v okolí stromov si tak dávajte veľký pozor.
img