Nedeľa prinesie viacej slnečných lúčov. Budúci týždeň bude opäť inverzia

12.12.2020 o 20:25 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počasie v prvý víkendový deň pripomínalo pravú jeseň. Inverzné počasie, v nížinách mrholenie, na horách slnečno. V nedeľu bude slnečných lúčov viac, no začiatkom týždňa opäť začne inverzné počasie.

Nedeľa prinesie viacej slnečných lúčov. Budúci týždeň bude opäť inverzia

Počasie nám za prvú decembrovú dekádu prinieslo prevažne väčšie množstvo zrážok a vlhkosti, ako býva zvykom. Pozorovali sme daždivé počasie, miestami aj snežilo, v nížinách sa zas vyskytovalo mrholenie.

Dôvodom je inverzná teplotná vrstva, ktorá sa vyskytuje na našom území. Spôsobená je najmä tým, že nad naše územie preniká vo vyšších vrstvách ovzdušia suchý vzduch. 

Počas nedele by mala od severu nad naše územie zasahovať brázda nízkeho tlaku vzduchu vo vyšších vrstvách ovzdušia. Táto brázda môže miestami spôsobiť oslabnutie inverznej vrstvy, čo môže zabezpečiť menej oblačnosti. Nedeľa tak môže byť oproti sobote na viacerých miestach, vrátane nížin, prechodne slnečná. 

Inverznú vrstvu môžeme pozorovať aj na časovom reze modelu ALADIN. Na obrázku vidíme v červenom rámčeku vysokú vlhkosť vzduchu, ktorá prechodne v nedeľu klesne, následne sa však opäť obnoví. Nad touto vrstvou vlhkého vzduchu sa nachádza suchší vzduch, ktorý vytvára inverziu.

Inverzná vrstva v Bratislave, zdroj: SHMÚ
Inverzná vrstva v Bratislave, zdroj: SHMÚ

V priebehu pondelka sa od západu nasunie nad našu oblasť chrbát vysokého tlaku vzduchu, čo bude znamenať prechod k silno inverznému počasiu. Od pondelka preto treba opäť v nízkych a stredných polohách počítať s celodennými hmlami či nízkou oblačnosťou. Na horách bude naopak prevládať slnečné a relatívne teplé počasie. 

Takýto charakter počasia sa očakáva minimálne do konca pracovného týždňa. Výraznejšie ochladenie či početnejšie zrážky sa počas najbližších dní neočakávajú.

Najnovšie správy